Cło Akcyza VAT od zakupów z Chin na AliExpress

Jeżeli chcesz kupić coś sobie z Chin lub innego kraju na świecie, musisz liczyć się z tym, że sam koszt produktu to nie zawsze jest ostateczna kwota, jaką zapłacisz.

 

Zanim przejdziemy do omówienia ewentualnych kosztów, musimy zrozumieć, jakie dodatkowe koszta mogą nas spotkać.

 

CŁO – opłata pobierana przez Państwo tzw. DANINA w związku z przemieszczaniem towarów przez granicę. Daje ta opłata dodatkowe wpływy do budżetu oraz chroni rodzimą produkcją przed tańszymi produktami z np. Chin. Różne stawki procentowe są na różne rodzaje produktów. Stawki znajdziesz tu: SYSTEM ISZTAR

AKCYZA – podatek akcyzowy nakładany na niektóre produkty, np. alkohol.

VAT – podatek od towarów i usług, który liczony jest od sumy ceny produktu, cła, akcyzy, transportu, najczęściej jest to 23%.

 

 

Jak sam widzisz, może zdarzyć się tak, że kupując jakiś przedmiot lub całą serię przedmiotów z Chin, koszt całkowity wyjdzie wyższy niż gdybyś zamówił ten sam towar w rodzimej produkcji, stąd też warto się nad tym głęboko zastanowić i policzyć.

Jeżeli Twój zakup jest do 22 EURO lub 25 DOLARÓW, to nie będziesz płacił podatku VAT, jeśli też nie jest to alkohol i inne produkty z palety produktów podlegających akcyzie, to koszt zakupu będzie kosztem końcowym.

Poniżej film, pokazujący jak krok po kroku kupić produkt w Chinach.

Podobna sytuacja ma się przy produktach w cenie od 22 EURO lub 25 DOLARÓW do ceny 45 EURO lub 50 DOLARÓW, a nawet więcej, zależy od obowiązujących przepisów celnych, gdy sprzedający zaznaczy w dokumencie wysyłki pole GIFT, czyli prezent, zatem nie ma podstaw do twierdzenia, że jest to zakup na odsprzedaż. Zatem jest to produkt okazjonalny, niepowtarzalnie wysyłamy, stąd też nie będziemy płacić raczej podatku VAT.

Inaczej ma się sprawa, gdy nasz zakup przekroczy 45 EURO lub 50 DOLARÓW, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że dostaniemy z URZĘDU CELNEGO pocztą prośbę o dostarczenie dokumentów wg zawiadomienia, np. zrzut ekranu zakupu z np. AliExpress, skan dowodu osobistego i ew. inne, wysyłając na wskazany w zawiadomieniu mail, zatem nigdzie nie musimy się udawać osobiście, chodź mogą być wyjątki.
Z zawiadomienia wynikać będzie, że trzeba opłacić vat, akcyzę czy też podatek.

 

 

Dodatkowo doliczona zostanie opłata 1,23zł lub 3,94zł – opłaty pocztowej za przedstawienie przesyłki do kontroli celnej.

Następnie po naszej reakcji na zawiadomienie, przesyłka zostanie do nas odesłana, jednak listonosz razem z przesyłką poprosi nas o uiszczenie opłaty celno podatkowej, czyli tak jak w zakupie za pobraniem, ale o tym już będziemy powiadomieni w zawiadomieniu wcześniej i ew. będziemy mogli omówić kwestię z właściwym urzędem celnym telefonicznie.

Dopiero wówczas produkt będzie nasz :).

ISTNIEJE duże prawdopodobieństwo, że produkt nie zostanie skierowany do kontroli celnej, mimo iż produkt do niej się kwalifikuje, stąd duża szansa, że kupując smartfona za kilkaset EURO nie będziemy zmuszeni płacić cła i podatku, wszystko zależy od naszego szczęścia :).

Jeżeli chodzi o opłatę celną, zwykle są nią obarczone produkty w cenie powyżej 150 EURO lub 160 DOLARÓW, a stawka to zwykle od 0% do kilkunastu %, aby sprawdzić, jaka stawka obowiązuje dany typ produktów, spójrz na stronie Systemu ISZTAR.

Podsumowując, zakupy w Chinach mogą być niezła frajdą, jednak pamiętajcie, że warto przeliczyć wszystkie koszta, by nie wyjść na zakupie źle, bo suma kosztów będzie wyższa niż zakup w sklepie obok :).

 

 

Ten artykuł jest sumą zebranych informacji, jednak gdybyś chciał dokładnie wyliczyć wszystkie koszta, skontaktuj się z urzędem celnym i dopytaj wszelkich szczegółów na temat swojego planowanego zakupu, to uchroni Ciebie przed ewentualnymi różnymi interpretacjami i zmiennymi przepisami i stawkami.

 

Aktualizacja: 31.03.2017 – przesyłka dotarła, zobacz co i jak:

 

Zapraszam do komentowania.

 

 

DOŁĄCZ DO FORUMWIEDZY:

• YouTube: http://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1
• Facebook: https://www.facebook.com/ForumWiedzyPL
• Twitter: https://twitter.com/ForumWiedzy
• Instagram: https://www.instagram.com/forumwiedzy.pl/
• Google+: https://plus.google.com/+ForumWiedzy
• WWW Blog: http://www.forumwiedzy.pl

Dołącz do ForumWiedzy.pl w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Posted by Bogdan Ligęza

Entuzjasta nowoczesnych technologii. Redaktor ForumWiedzy.pl oraz prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube.

Website: https://www.forumwiedzy.pl