Kilka lat temu zastanawiałem się nad zastosowaniem w swojej wąskiej toalecie ogrzewania podłogowego elektrycznego za pomocą mat grzejnych Thermoval, które można było kupić w sklepie OBI. Tak też zrobiłem, zakupiłem 2 metrowy komplet z elektronicznym sterownikiem i muszę się z Wami podzielić moimi doświadczeniami.
Mimo wszystko, by mieć porównanie i możliwość wyboru ogrzewania, zastosowałem w pomieszczeniu także grzejnik panelowy centralnego ogrzewania gazowego.
W skład takiego zestawu wchodzi kilka elementów, poniżej opis zestawu:
Instalacja rozwiązania Thermoval jest niezwykle prosta, wystarczy pod płytkami rozłożyć rozwiązanie, następnie w skrócie przykleić na to płytki, kafle, terakotę i korzystać. W dużym skrócie tak to wygląda i rzeczywiście tak jest.
Gdy już klej wyschnie, zastosujemy fugę, kafle już leżą, możemy uruchomić nasze rozwiązanie “produkcyjnie”, dosłownie jedna osoba poradzi sobie z instalacją i użytkowaniem.
Główne zalety zastosowania mat grzejnych od Thermoval:
- Brak potrzeby instalacji grzejników centralnego ogrzewania na ścianach, co może psuć estetykę pomieszczenia
- Nie ma potrzeby instalacji w lokalu kotła Centralnego Ogrzewania elektrycznego, gazowego lub innego typu.
- Niezależne źródło ciepła, które do działania potrzebuje jedynie elektryczności.
- Niewidoczne źródło ciepła podłogowego
- Wydajność cieplna zbliżona do 100%, tylko 170 Wat na metr kwadratowy
- Komfort ciepłej, regulowanej ręcznie lub elektronicznie poprzez sterownik, podłogi
- Bezpieczeństwo użytkowania dla lokalu, brak potrzeby doprowadzania gazu, instalacji dodatkowej wentylacji, wyciągów
- Szybkość implementacji rozwiązania w dowolnym pomieszczeniu
- I wiele innych, jak choćby szybkie schnięcie podłogi po jej umyciu 🙂
Rozwiązanie to nie ma wad, jedynie trzeba spełnić w lokalu jeden warunek, tzn. trzeba mieć sprawną, bezpieczną instalację elektryczną, która poradzi sobie z dodatkowym odbiornikiem prądu w obwodzie i całościowym zużyciu, tzn. by “korki” nie “strzelały” lub instalacja się nie przegrzewała w ścianach, dotyczy to głównie bardzo starych instalacji aluminiowych lub instalacji nowych, które posiadają małe zabezpieczenie w postaci bezpiecznika o niskim prądzie, np. 10A, a potrzeba byłaby wymienić na 16, 20 lub 25A, zależnie od potrzeb i ilości zastosowanych zestawów.
Jak zaobserwowaliście moją recenzję, test rozwiązania w mojej wąskiej toalecie, to możecie zorientować się, jak radzi sobie przy zastosowaniu dużych kafli gresowych polerowanych.
Uruchomienie ogrzewania, to albo jeden przycisk, albo ustawione w programowalnym termostatacie okresy godzinowe w osobnych dniach tygodnia w konkretnej temperaturze, co na początku użytkowania trwa chwilę i potem wszystko działa automatycznie, ew. wybieramy zestaw lub sam sterownik manualny, gdzie w prosty sposób ustawiamy temperaturę i instalacja działa wg termostatu, bez programowalnej w sterowniku szczegółówej pracy w rozbiciu na godziny/dni, wybór należy do Ciebie. Dla prostego sterowania polecam sterownik prosty, jak TVM 05, a dla osób zaawansowanych, chcących konkretnie ustawiać działanie godzinowo, wybór sterownika z wyświetlaczem, w którym zaprogramujemy konkretnie działanie instalacji.
Wybierając manualny lub programowalny regulator temperatury, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak niżej:
Tą i inne informacje uzyskacie na stronie producenta lub w aktualnym cenniku, który pobierzecie ze strony:
http://thermoval.pl/pl/cennik-pl
Po uruchomieniu ogrzewania, kompletnie zimna podłoga potrzebuje około pół godziny by zacząć wydzielać ciepło, np. gdy wracamy z dłuższego wyjazdu, a już po godzinie, dwóch w pomieszczeniu jest po prostu przyjemnie ciepło wg potrzeby, a po kilku godzinach, gdy ściany i przedmioty same się rozgrzeją przepływającym ciepłym powietrzem od podłogi spokojnie utrzymywana jest stałą temperatura w pomieszczeniu.
Mam porównanie stosowania mat grzejnych i standardowego grzejnika panelowego i jestem już przekonany, że i jedno i drugie źródło ogrzewania jest bardzo dobre, ale zastosowanie podłogowego ogrzewania ma niezaprzeczalną zaletę, po prostu podłoga jest ciepła, a to powoduje, że chodzimy nawet bez papci po pomieszczeniu, nawet w zimie :), szczególnie jeśli dotyczy to kafli podłogowych, które z natury są kamieniem zimnym.
Oczywiście można zamiast mat grzejnych zastosować przewody grzejne, które ustawiamy tam, gdzie chcemy, do tzw. niestandardowych powierzchni, zakamarki i inne.
Przez te kilka lat nie zauważyłem stosując maty grzejne (używam sporadycznie, głównie C.O. gazowe, bo takowe jest głównym ogrzewaniem), by rozwiązanie to miało jakiekolwiek wady. Bezpieczeństwo i brak potrzeb organizowania projektów, specjalnych czerpni i wywiewów wentylacji, zgód kominiarskich, projektowych dla wielu będzie już przekonującym argumentem do zastosowania mat grzejnych.
Nie miałem okazji przetestować, ale z tego co wiem, bez problemu można stosować tego typu ogrzewania także przy panelach podłogowych o podwyższonej wytrzymałości AC4 lu AC5, o ile producent paneli nie zabrania montażu podłogowego ogrzewania pod nimi.
Jeśli chodzi o zużycie energii, to ku popularnej opinii, że elektryka jest najdroższa, trudno się z tym nie zgodzić, oczywiście ogrzewanie drewnem czy też węglem może być tańsze, ale… no właśnie, komfort, czystość, szybkość implementacji, brak sporych kosztów inwestycyjnych. To przekona wielu do wybrania właśnie tego rozwiązania, szczególnie, że na ścianach nie ma żadnych grzejników.
Mam nadzieję, że ten materiał wielu z Was pomoże w doborze ogrzewania, a jeśli macie jakieś pytania, pytajcie pod filmem na kanale ForumWiedzy.pl na YouTube, ew. pod artykułem, a ja postaram się odpowiedzieć na pytania.
Polecam Wam zajrzeć na stronę producenta, gdzie znajdziecie wszystkie szczegółowe informacje:
http://www.thermovalpolska.pl/pl/produkty/ogrzewanie-podlogowe
To nie jest artykuł sponsorowany, przekazuję informację po kilku latach użytkowania.
Views: 301