Grecja Kreta – Wąwóz Samaria – cała wycieczka krok po kroku – zobacz cały film

Wąwóz Samaria to najpopularniejsza atrakcja na wyspie Kreta w Grecji dla osób, które lubią drobne wyzwania. Zobacz cały film, a będziesz wszystko wiedzieć na temat tego miejsca oraz organizacji wycieczki przez lokalne biuro podróży MYSTICAL CRETE TOURS.
Telefon bezpośredni do Pani Karolina Pisarek – specjalisty ds. promocji : tel. +48728258836
Strona biura w języku polskim: https://mysticalcretetours.gr/pl/
Cena wycieczki na osobę dorosłą to: 43 Euro

Polecam wycieczkę każdemu kto lubi przyrodę i jest w stanie przejść 16 kilometrów na nogach przez około 6 godzin w terenie :), czyli ludziom aktywnym choćby w minimalnym zakresie.
Osoby, które nie lubią przyrody, podziwiania pięknych widoków i w ogóle chodzić dalej niż do sklepu, zachęcam do pozostania na plaży lub basenie, bo będzie to dla takich ludzi męcząca wycieczka :).

Warto mieć buty trekkingowe lub chociażby wygodne buty sportowe. Sandałów i japonek nie zalecam ;). Minimalne wyposażenie to: przewiewna czapka, okulary przeciwsłoneczne i butelka półlitrowa z wodą. Raczej nie polecam wycieczki dla dzieci poniżej 10-12 roku życia. Na siłę nie polecam nikogo ciągnąć na wycieczkę do wąwozu Samaria (Samaria Gorge). Na tą wycieczkę po prostu trzeba chcieć się udać, by czuć satysfakcję z pokonania całej trasy na własnych nogach.

“Samaria – wąwóz położony w południowo-zachodniej części Krety w paśmie Lefka Ori. Uchodzi za najdłuższy suchy wąwóz Europy. Założony w 1962 roku Park Narodowy Samarii otaczający wąwóz jest jedynym miejscem na wyspie, gdzie występuje w stanie dzikim kreteńska dzika koza zwana agrimi lub kri-kri.

Szlak turystyczny
Przez wąwóz Samaria wiedzie jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na Krecie. Rozpoczyna się on na południowym krańcu równiny Omalos, w miejscu zwanym Ksiloskalo (1227 m n.p.m.), którego nazwę tłumaczy się najczęściej jako “drewniane schody”. Z Ksikoskalo stromymi schodami (wąska ścieżka umacniana drewnianymi belkami) schodzi się do poziomu ok. 600 m n.p.m. Po drodze punktem postojowym jest strażnica św. Mikołaja (Ajos Nikolaos). Dość szeroki w tym miejscu szlak turystyczny wiedzie dalej skrajem koryta rzeki Taras do opuszczonej już wioski Samaria, gdzie znajduje się cerkiew, w której zachowały się wspaniałe XIV-wieczne freski. To właśnie od kościoła Osia Maria (Błogosławionej Marii), zbudowanego tu za czasów panowania Wenecjan, a później przejętego przez prawosławnych, pochodzi nazwa wioski i wąwozu. Dawniej znajdowała się tu cudowna ikona, jednak została ona przeniesiona do jednego z klasztorów na półwyspie Atos. Poniżej Samarii szlak przecina koryto górskiego strumienia (ze względu na zdarzające się tu gwałtowne przybory wody, wycieczki tym szlakiem mogą być niebezpieczne, więc należy się bezwzględnie stosować do zaleceń straży Parku Narodowego). Wysokie na kilkaset metrów ściany zbliżają się do siebie coraz bardziej, aż do szerokości 3,5 m w miejscu zwanym Sideroportes (“Stalowe Wrota”). Za Wrotami wąwóz rozszerza się w rozległą dolinę. Szlak turystyczny kończy się w miejscowości Ajia Rumeli, z której wydostać się można jedynie promem albo na wschód do Chora Sfakion, albo na zachód do Paleochory. Czas przejścia przez wąwóz wynosi ok. 6 godzin.”

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Samaria_(w%C4%85w%C3%B3z)

Views: 293

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl