Jak przeliczyć Megabity na MegaBajty ? Warto wiedzieć – poradnik – czytaj opis

Podstawowy użytkownik komputera i Internetu nie rozumie różnicy między tymi jednostkami informatycznymi, dla niego jedno i drugie to to samo, chociaż różnica jest aż 8 krotna i na tym operatorzy korzystają najbardziej, bo biedny Kowalski jak usłyszy 100 megabitów, to pomyśli, że będzie ściągać 100 megabajtowe pliki w jedną sekundę i kupuje taką ofertę Internetu, a potem się okazuje, że prędkość rzeczywista, to 12,5 megabajta.

Nie ma tutaj oszustwa ze strony operatorów, ale czerpanie na niewiedzy klientów. Wielokrotnie dzwonił lub dzwoniła do mnie konsultantka z ofertą Internetu, wszystkich możliwych operatorów oferując SUPER SZYBKI INTERNET.
Na początku udaję idiotę i pytam, a co to znaczy, Pani lub Pan tłumaczy, że będzie szybko działać Internet i mogę pobierać pliki :), oglądać filmy na YouTube w wysokiej rozdzielczości itp.
Wtedy się uśmiecham i pytam, a można prosić o konkretne parametry co oznaczają, np. gdy Pani lub Pan mówi 60 megabitów, to tłumaczenia są przeróżne, np. że to trzeba przeliczyć, albo że na jedną sekundę można pobrać 10 mp3 itp. itd., zero konkretów, a już rzadkością było samodzielne przekazanie mi jako klientowi, że należy podzielić tą wartość transferu przez 8, by uzyskać jednostkę pojemności na dysku, czyli megabajt.

Ogólnie Kowalski nie ogarnie, dowie się tylko, że szybko i że super extra.

Stąd wpadłem na pomysł tego prostego poradnika dla tzw. “zielonych”, którzy nie interesują się informatyką, ale nie chcą zrobić błędu w wyborze oferty prędkości Internetu.

Wcale się nie zdziwię, jak w komentarzu pojawią się ludzie obeznani i będą hejtować, dlaczego nie wyjaśniam co to jest bit, bajt, megabit, mebibit, mnożniki dla przedrostków dziesiętnych, binarnych itp., ale nie taki jest cel tego poradnika. Ma być zrozumiały dla konkretnej grupy ludzi, którym te dane nie są potrzebne, a chcą wiedzieć, jak szybko ogarnąć o co chodzi w tych megabitach i megabajtach.

Subskrybuj kanał. Polub film. Skomentuj film. Udostępnij dalej ten film w mediach społecznościowych lub na forach, by inni też mogli skorzystać.

Jeżeli masz jakieś pytanie, wątpliwość, napisz w komentarzu pod filmem, postaram się odpowiedzieć, gdy tylko będę miał możliwość.

Odsłony: 34

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl