Jak Sprawdzić Napięcie Akumulatora 12V 24V oraz Masę Silnika i Karoserii – PORADNIK

1. Zlokalizuj akumulator oraz jego dodatni (+) i ujemny biegun (-)1 Jak Sprawdzić Napięcie Akumulatora 12V 24V Poradnik - Gdzie jest akumulator

 

[wp_ad_camp_1]

 

2. Ustaw multimetr na 20V przy pomiarze 12V w samochodzie osobowym (jak na zdjęciu) lub 200V przy pomiarze 24V w ciężarówce – UWAGA, bateria w multimetrze musi być sprawna, stara bateria może zaniżyć pomiar nawet o 1-2V!

2 Jak Sprawdzić Napięcie Akumulatora 12V 24V Poradnik - 12V lub 24V

3. Sondę dodatnią czerwoną przyłóż do bieguna dodatniego (+), sondę ujemną przyłóż do bieguna ujemnego (-), dla pewności warto sprawdzić także napięcie na klemach i na przewodach zmierzających do klemy (przy klemie), by wyeliminować, że klemy (elementy nałożone na bieguny akumulatora) nie są uszkodzone lub nie mają poprawnego styku z biegunami akumulatora), w razie niższych pomiarów, należy klemy wyczyścić, tak samo bieguny akumulatora, odpinając akumulator od instalacji elektrycznej (najpierw odłączamy klemę ujemną, następnie dodatnią, zmniejszamy tym samym możliwość powstania zwarcia), podłączamy w odwrotnej kolejności, czyli najpierw plus, potem minus.

Pomiar wskazywać powinien zawsze podobną wartość ok 12V po kilku dniach postoju, zaraz po przyjeździe z podróży, może to być wartość ok 13V, ponieważ akumulator jest świeżo naładowany.

 

3 Jak Sprawdzić Napięcie Akumulatora 12V 24V Poradnik - Pomiar Napięcia

 

[wp_ad_camp_1]

 

Objawem niepokojącym może być, gdy po np. 2 dniach postoju akumulator ma napięcie ok. 10V, wtedy wystąpić może problem z rozruchem silnika, a to oznacza, albo uszkodzony akumulator, albo brak ładowania, albo coś w instalacji elektrycznej pobiera prąd „na lewo”, np. świecąca się żarówka w bagażniku – zobacz tu dla przykładu:

 

Lub uszkodzone radio elektryczne, wyszukanie lewego poboru prądu jest stosunkowo proste. Na kanale ForumWiedzy.pl na YouTube, znajdziesz wszystkie potrzebne poradniki, krok po kroku.

4.  Dodatkowo sprawdzamy, czy ujemny biegun akumulatora styka się odpowiednio z silnikiem pojazdu, inaczej mówiąc, sprawdzamy, czy silnik ma dobrą masę, wskazanie multimetru powinno być takie samo jak przy biegunach i klemach.

4 Jak Sprawdzić Napięcie Akumulatora 12V 24V Poradnik - Sprawdzanie Masy Silnika i Karoserii

5.  Sprawdzamy, czy ujemny biegun akumulatora styka się odpowiednio z karoserią przez przeznaczone do tego złącza, jak na zdjęciu, dzięki czemu cały samochód „ma dobrą masę” i wszelkie odbiorniki prądu z akumulatora, w tym oświetlenie pojazdu działa poprawnie. W każdym miejscu gdzie podłączymy czarną sondę, a czerwoną pozostawimy podłączoną do plusa akumulatora, wynik powinien być identyczny na multimetrze.

5 Jak Sprawdzić Napięcie Akumulatora 12V 24V Poradnik - Sprawdzanie Masy na Karoserii

 

[wp_ad_camp_1]

 

6. Na końcu ponownie sprawdzamy napięcie akumulatora na biegunach i klemach i jeśli nie ma żadnego problemu, pomiar jest identyczny wszędzie, to problemu z masą w pojeździe nie mamy.

6 Jak Sprawdzić Napięcie Akumulatora 12V 24V Poradnik - Napięcie Musi Być Takie Samo Wszędzie

Warto sprawdzić, czy klemy trzymają się mocno biegunów, ew. delikatnie dokręcić oraz czy nakrętki na złączach do karoserii są dokręcone, w przypadku osadów i problemów, warto rozłączyć i przeczyścić delikatnie papierem ściernym drobnoziarnistym styk i zabezpieczyć środkiem do konserwacji połączeń elektrycznych w sprayu lub wazeliną techniczną, by połączenia były zabezpieczone przed wilgocią.

 

Dodatkowe poradniki, które mogą się Tobie przydać:

 

Ten i inny poradnik zobaczysz na kanale ForumWiedzy.pl w serwisie YouTube w Internecie, wystarczy, że klikniesz tutaj i subskrybujesz kanał, a będziesz na bieżąco z praktycznymi poradnikami, dzięki którym za darmo uzyskasz cenne wskazówki. ZAPRASZAM! KLIKNIJ TUTAJ i SUBSKRYBUJ KANAŁ.

Drogi Widzu! Zapraszam Ciebie do przejrzenia całej playlisty dotyczącej poradników samochodowych w samochodzie OPEL ASTRA G,  zapisz do ulubionych link:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL0pnNCiKEzWY9VXPBTrZWE1q2E8Cp_4Qc

 

[wp_ad_camp_1]

 

DOŁĄCZ DO FORUMWIEDZY:

• YouTube: http://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1
• Facebook: https://www.facebook.com/ForumWiedzyPL
• Twitter: https://twitter.com/ForumWiedzy
• Instagram: https://www.instagram.com/forumwiedzy.pl/
• Google+: https://plus.google.com/+ForumWiedzy
• WWW Blog: http://www.forumwiedzy.pl

Dołącz do ForumWiedzy.pl w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

 

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl