Jak Ustawić Termostat Grzejnikowy Ogrzewania Centralnego

Wielu ludzi zastanawia się, jak ustawić optymalnie termostat, by działał z korzyścią dla naszego portfela zapewniając jednocześnie komfort domownikom.

Budowa termostatu to, pokrętło nastawne, czujnik cieczowy, trzpień bezpiecznika, dławik zaworu i sprężyn powrotna, ale nas zwykłych użytkowników jedynie co interesuje, to jak ustawić pokrętło by było dobrze, a w mieszkaniu było komfortowo stąd ten poradnik. Większość termostatów przy grzejniku jest umieszczona po stronie dopływu ciepłej cieczy do grzejnika, czasem ktoś montuje odwrotnie i wtedy nie spełnia swojej roli, należy mieć świadomość, czy dobrze termostat jest w grzejniku zamontowany, po dobrej stronie, dotyczy to głównie nowych grzejników.

termostat valvex gz.05

Producentów termostatów jest dużo, tak samo jak modeli, ale można uznać, że większość będzie bardzo podobnych do tych ustawień jak poniżej:

termostat valvex gz.05 jak ustawić termostat

Oznaczenia na termostacie są niemal zawsze podobne, czasem skala jest od gwiazdki do 6, czasem do 5, zawsze można znaleźć instrukcję do danego termostatu, tam są szczegóły, a jeśli jej nie mamy, to możemy zastosować się do poniższego przykładu termostatu VALVEX typ GZ05, który ma oznaczenia (powyższy rysunek prezentuje nastawę tego termostatu):

  1. * – jedynie zabezpiecza grzejnik przed zamarznięciem, czyli by utrzymać 6 stopni Celsjusza w instalacji za termostatem.
  2. 1 – utrzymuje temperaturę przewidzianą na klatkę schodową i wiatrołap, czyli 11 stopni Celsjusza.
  3. 2 – temperatura jaka przewidziana dla korytarzy, czyli 16 stopni Celsjusza.
  4. 3 – standardowy pokój mieszkalny i jadalnia, czyli około 20 stopni Celsjusza.
  5. 4 – ciepły pokój lub łazienka/toaleta, czyli 24 stopnie Celsjusza
  6. 5 – Basen lub inne pomieszczenia wymagające wyższej ciepłoty, ok. 28 stopni.

Jeżeli zaś mamy na skali od * do 6, to należy podzielić od 6 – 28 stopni na ten przedział, czyli dla przykładu w ciepłym pokoju może to być przedział 4-5.

Niektórzy ustawiają w mieszkaniu/domu termostat na maximum, przez co mają przegrzane pomieszczenia, spore zużycie gazu lub innego źródła energii i przez to często wietrzą mieszkania, co często jest zbędne, ale inni zaś, gdy mają mało wydajne piece lub źle zaprojektowaną instalację centralnego ogrzewania przy ustawieniu na maxa wszystkich termostatów grzejnikowych, ostatnie w szeregu grzejniki, danego ciągu płynu będą mieli niedogrzane, stąd warto ustawiać z głową i wg instrukcji głowice termostatyczne, by się zamykały, gdy poprzednie pokoje uzyskają swoją temperaturę, to pozwoli nagrzać się kolejnym grzejnikom, bo gorący płyn będzie zmierzał bezpośrednio do nich, a nie ciągle tracił swoje ciepło w poprzednich ustawionych na maksimum.

Polecam zastosować ustawienia powyższe w swoich termostatach i obserwować temperatury, warto też zamykać drzwi w pomieszczeniach, wtedy w dobrze wentylowanych mieszkaniach nie będzie sporych różnic temperaturowych, których termostatami nie da się opanować.

termostat valvex gz.05 (2)

Warto mieć utrzymaną w mieszkaniu w czasie zimy temperaturę minimum 20 stopni, np. w nocy lub gdy wychodzimy, a w czasie przebywania w mieszkaniu ustawić sobie np. 22 lub 23 stopnie, oczywiście mowa tu o ustawieniu termostatu pieca, bo najbardziej kosztownym rozwianiem jest utrzymanie stałej temperatury 23 stopnie, ale dla wielu jest to komfortowe i przyjemne rozwiązanie.

Zalecam zadbać o to, by wentylacja w mieszkaniu działała sprawnie, zweryfikować to może kominiarz, wtedy powietrze będzie świeże, a przez to będzie żyło nam się lepiej i bezpiecznie.

Rysunki zaczerpnięte z instrukcji, dostępnej na stronie producenta VALVEX:

http://www.valvex.com/content/uploads/2015/06/instrukcja_4440000.pdf

 

Visits: 944

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl