Jak złodzieje otwierają drzwi? Kilka metod

Jeżeli zastanawiasz się, jak złodzieje otwierają drzwi do domów i mieszkań, to podam kilka sposobów, a Ty w wolnej chwili przeanalizuj swoje drzwi, zamki, czy wszystko jest w najlepszym porządku, a jeśli uznasz, że coś budzi Twoje wątpliwości, to zapewne warto pilnie się tym zająć, być może wezwać ślusarza, by zweryfikował stan zabezpieczenia drzwi pod kątem skuteczności zabezpieczenia:

WYTRYCHY – za pomocą specjalnych narzędzi do manipulacji zamkiem, złodzieje są w stanie otworzyć bardzo dużo różnych zamków od kilku sekund do kilku, kilkunastu minut, nie robiąc przy tym hałasu i nie niszcząc zamka, metoda niemal nie do wykrycia. Takie narzędzia leganie mogą posiadać osoby uprawnione do ich posiadania, zweryfikowane i zewidencjonowane na Policji, np. ślusarze, ochroniarze, a także specjaliści od zabezpieczeń, służby państwowe. Nielegalnie zaś można kupić sobie takie narzędzia np. z Chin w portalu Banggood.com i kurier dostarczy nam je do domu, jednak za ich posiadanie przewidziane są stosowne kary w polskim prawie.

Warto w drzwiach mieć minimum 2 różne zamki, z różnymi kluczami, jeśli chodzi o konstrukcje. Jeśli będziemy mieli 3 zamki, to zamykając je wszystkie wychodząc z domu, potencjalny złodziej, dobrze zastanowi się nad ich otwieraniem, bo to już nie jest kilka sekund, a droga przez mękę, weź to pod uwagę.

Warto zobaczyć, co to jest LockPicking, czyli otwieranie różnych zabezpieczeń

PODROBIONE KLUCZE – musimy bardzo uważać na nasze klucze, by nikt ich nie ukradł, albo byśmy ich nie zgubili, ale także musimy uważać na sytuacje, gdzie ktoś mógłby mieć do nich dostęp choćby na kilka sekund, np. wyciągnięcie z torebki i przyłożenie ich struktury do specjalnej masy, ala plastelina, z której można wytworzyć klucz zapasowy i za jego pomocą dostać się do mieszkania, stąd tak ważne jest dbanie o ich nie pokazywanie. Pożyczając klucze, trzeba mieć na uwadze, że pożyczający sobie dorobi klucz zapasowy i kiedyś… wykorzysta, dlatego też należy mieć taką świadomość.

ZŁAMANIE WYSTAJĄCEJ WKŁADKI w drzwiach, która jest zamontowana niezgodnie z instrukcją montażu dla złodzieja jest bardzo proste, wystarczy do tego klucz nastawny i w kilka lub kilkanaście sekund zamek jest otwarty. Istnieją w sprzedaży specjalne wkładki z nacięciami, które uniemożliwią otwarcie drzwi tą metodą, bo zamiast złamać się przy mocowaniu śruby, złamią się wcześniej i to zniweczy plan złodzieja, jednak wkładki takie są drogie i najczęściej w marketach ich nie znajdziemy. Zawsze montuj zamki zgodnie z instrukcją.

Najmniejsze odstępstwo spowoduje, że zamek będzie prostszy do otwarcia. Jak nie wiesz, jak zamontować zamek, wezwij profesjonalnego ślusarza. Pamiętaj, by zawsze po zewnętrznej stronie drzwi stosować szyld zewnętrzny, bez śrub!

ROZWIERCENIE WKŁADKI ZAMKA za pomocą wkrętarki akumulatorowej i wiertła do metalu, sposób stosowany głównie przez ślusarzy, gdy inne metody zawiodą, ale także przez złodziejów, którzy znając konstrukcję zamka i mając profesjonalne wiertło i mocną wkrętarkę, są w stanie szybko rozwiercić standardową wkładkę zamka i otworzyć zamek, dlatego też warto inwestować w wkładki, które są odporne na przewiercenie, które mocno wydłużą proces przewiercenia albo go uniemożliwią.

WYŁAMANIE ZAMKA DRZWI za pomocą łomu – sposób stosowany przez strażaków, jednak pozostawia sporo zniszczeń i jest głośny i raczej przez złodziejów stosowany w miejscach, gdzie są stare drzwi i hałas nie jest problemem, np domek na uboczu.

Technika poszła do przodu, stare zabezpieczenia obecnie są bardzo proste do otwarcia przez złodziejów, zatem brak samodzielnej analizy obecnego stanu zabezpieczeń przez właścicieli mieszkań, domów i innych obiektów jest nie najlepszym rozwiązaniem. Warto być świadomym i dobrze żyć z sąsiadami, którzy będą czujni na hałasy, przecież nie wszyscy chodzą do pracy na co dzień.

Złodzieje byli, są i będą, nie ma na to rady, ale skuteczne zabezpieczenie swoich obiektów porządnymi zamkami skutecznie utrudnia im życie i często spowoduje, że po prostu odpuszczą. Pamiętaj też, że złodzieje “pracują”, gdy Ty pracujesz, stąd nie myśl, że okradną Ciebie, gdy śpisz lub gdy w domu jesteś. Najczęściej będzie to w godzinach 8-15, ponieważ w tych godzinach większość osób pracujących jest poza domem, stąd też na klatkach schodowych i w innych miejscach istnieje minimalne prawdopodobieństwo, że będzie chodziło dużo sąsiadów itp.

Złodzieje to tacy sami ludzie jak wszyscy, tylko oni mają cel zarobić Twoim kosztem, metodę i sposób wcześniej czy później znajdą, stąd niezaprzeczalnie warto ubezpieczyć swoje mieszkanie lub dom przed skutkami włamania i kradzieży, bo nie ma 100% metody na zabezpieczenie swojego obiektu.

Przekażcie ew. swoje spostrzeżenia swoim znajomym, rodzinie, szczególnie jeśli zauważycie, że mają jakieś wady w montażu zamków czy drzwi są luźne, łatwe do sforsowania, szczególnie jeśli wiemy, że nie mają ubezpieczonego mieszkania na wypadek włamania.

Odsłony: 1166

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl