Jak zresetować BIOS do ustawień fabrycznych? Reset hasła do BIOS-u

Poniżej przedstawiam najczęściej zalecany sposób dla komputerów stacjonarnych i laptopów, który działa w większości dostępnych urządzeń.

Jak usunąć wyłączyć hasło do systemu BIOS? Jak zrestartować BIOS do ustawień fabrycznych bez hasła?
1. Wyłącz komputer / laptop, odłącz przewód zasilania od komputera / laptopa, odłącz akumulator baterię od komputera (jeśli obudowa dolna laptopa to uniemożliwia, to najpierw musisz zdemontować dolną obudowę i odkręcić śruby trzymające baterię, by baterię odłączyć)
2. Zlokalizuj na płycie głównej srebrną okrągłą baterię i ją odłącz od płyty głównej, jeśli jest taka możliwość (nie jest przylutowana do płyty głównej) na 30 sekund i podłącz ponownie, zdarzyć się może, że czas potrzebny na reset będzie wymagał 45 minut.
INFORMACJA: Jeżeli bateria jest przylutowana, zlokalizuj dwa piny lub luty, które będą oznaczone w instrukcji jako CLR BIOS, CLEAR itp., odpowiadające za wyczyszczenie ustawień BIOS, połącz je ze sobą za 30 sekund i rozłącz (np. spinaczem lub zworką od dysku twardego lub inną z płyty głównej), może się zdarzyć tak, że będzie potrzeba 45 minut takiego zwarcia, zanim ustawienia BIOS zostaną przywrócone do domyślnych.
3. Podłącz baterie, akumulator, kabel zasilający i uruchom komputer
4. Od razu po uruchomieniu komputera naciskaj przycisk F2 lub F12 lub DEL, aż uruchomi się BIOS. Prawdopodobnie dostaniesz komunikat po uruchomieniu komputera “CMOS Checksum Error-Defaults Loaded”, który będzie oznaczać, że ustawienia systemu BIOS zostały wyczyszczone do ustawień fabrycznych, czyli wszytko jest OK. Teraz możesz ustawić nowe hasło do BIOS i ew. skonfigurować inne ustawienia w BIOS. Zanotuj hasło do BIOS, by nie trzeba było procedury powtarzać.

W niektórych modelach, jeśli powyższy sposób nie zadziała, to będzie potrzeba skorzystać ze specjalnego generatora kodu, który obejdzie hasło ustawione przez użytkownika, czyli MASTER PASSWORD dla serwisu. W niektórych przypadkach będzie wymagać to kontaktu z serwisem danego urządzenia, w innych znajdziemy informację w Internecie, jakie hasła, do danego typu sprzętu będą pasować.

Jeżeli samodzielnie nie chcesz wykonywać powyższych czynności, skontaktuj się z serwisem komputerowym, by wykonał te czynności za Ciebie.

Przykładowe sposoby resetu BIOS-u:

W niektórych modelach laptopów, np. HP 6570b nic nie pomoże wyjmowanie baterii RTC. Przy tym modelu należy kontaktować się z infolinią HP, celem wygenerowania specjalnego pliku do zresetowania hasła przy uruchomieniu laptopa.

Odsłony: 736

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl