Kropka przy nucie – przedłużenie wartości nuty – moim zdaniem

Nuta z kropką oznacza przedłużenie wartości nuty o dodatkową połowę wartości nuty, przy której jest kropka.
Mam nadzieję, że mój punkt widzenia przyda się Tobie w zrozumieniu kropki przy nucie.

“Kropka przy nucie – element notacji muzycznej.
Kropka umieszczona jest bezpośrednio po prawej stronie nuty lub pauzy. Jeżeli nuta zapisana jest na polu, kropka znajduje się na tym samym polu; jeżeli nuta została zanotowana na linii, to kropka standardowo notowana jest na polu bezpośrednio ponad tą linią, o ile nie jest ono zajęte przez kropkę z wyższego głosu – wtedy notuje się kropkę na polu poniżej zanotowanej nuty. W przypadku wielu głosów o zróżnicowanej rytmice notowanych na jednej pięciolinii, kropki przy nutach na liniach dla głosów notowanych ogonkami w górę stawia się na polu powyżej linii, a dla notowanych ogonkami w dół – poniżej.

Pojedyncza kropka przedłuża trwanie nuty lub pauzy o połowę jej wartości rytmicznej. Przykładowo czas trwania ćwierćnuty z kropką jest taki sam, jak ćwierćnuty i ósemki lub trzech ósemek[1]. Występuje również przedłużenie za pomocą drugiej i kolejnych kropek: wówczas każda z nich przedłuża wartość nuty o połowę przedłużenia dokonanego przez kropkę bezpośrednio bliższą główce nuty – druga kropka przedłuża wartość nuty o 1/4, a sumarycznie z pierwszą kropką o 3/4; trzecia o 1/8, a sumarycznie z pierwszą i drugą kropką o 7/8 itd. Przykładowo ćwierćnuta z dwiema kropkami trwa tak długo, jak ćwierćnuta, ósemka i szesnastka lub siedem szesnastek.”

Źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kropka_przy_nucie

Zobacz mój poradnik, gdzie na przykładzie zadania wyjaśniam znaczenie kropki i ligatury (łuku) razem zapisanych:

Zobacz mój poradnik, gdzie wyjaśniam co to jest ligatura pod nutami (łuk) i jak ją rozumieć:

Info: nie jestem nauczycielem i muzykiem. Temat opanowałem dosyć szybko i myślę, że ten film może Wam pomóc, stąd go dla Was nagrałem, byście podobnie do mnie mogli szybko temat opanować. Zawsze należy stosować się do zaleceń nauczyciela muzyki, a ten film traktować tylko i wyłącznie jako wsparcie w zrozumieniu tematu.

👊 SUBSKRYBUJ FORUMWIEDZY ► https://bit.ly/2XSLq36 oraz kliknij 🔔
👀 OGLĄDAJ INSTAGRAM FORUMWIEDZY ► https://bit.ly/3aqY3oC
🔴 PINTEREST ► https://bit.ly/2KlMHrk
🔵 FACEBOOK ► https://bit.ly/2RQXiOX

💡 Pytania, uwagi, wątpliwości, propozycje pisze w komentarzu pod filmem. 😀
❗️ Subskrybuj kanał “ForumWiedzy”, by nie przegapić nowych filmów 👀
🎥 Udostępnij ten film swoim znajomym w mediach społecznościowych 👨‍👩‍👦‍👦

👊 Pozdrawiam

Kropka #Przedłużenie #Nuty #Nauka #ForumWiedzy

Odsłony: 120

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl