Jeżeli planujesz lub już zajmujesz się montażem wideo, to doskonale wiesz, że wydajność sprzętu na jakim to robisz ma ogromne znaczenie.
https://www.youtube.com/watch?v=lnbokS6w7cY
Do łączenia, przycinania, dodawania efektów specjalnych, tekstów i innych w podstawowym programie jakim jest Movie Maker w systemie Windows lub profesjonalnym Sony Vegas potrzebny jest bardzo szybki sprzęt, bo nawet najlepszy pomysł jeśli chcemy wcielić w życie posiadając wolny sprzęt może nie być możliwy do spełnienia, bo po prostu realizacja go na sprzęcie wolnym zajmie całe wieki. Nie wspominając o przegrzewaniu się sprzętu, bo będzie chodził na maksimum swojej wydajności.
Każdy, kto zarabia na swoich filmach, powinien robić to szybko, sprawnie i bez zbędnej zwłoki i tutaj nie ma czasu na ślęczenie cały dzień, by zrealizować projekt, bo wszystko się wiesza.
Każdy YouTuber lub po prostu zawodowy grafik musi mieć sprzęt bardzo wydajny i mobilny, stąd coraz częściej rozglądamy się za laptopem, a nie komputerem stacjonarny.
Jeżeli chcemy pracować na laptopie, to musimy bardzo dokładnie zwrócić uwagę na parametry potencjalnego zakupu. Oto parametry, które pozwolą na wydajną i szybką pracę, mimo iż ciężko będzie kupić odpowiedni model dla naszych potrzeb, by spełniał wszystkie wymagania, to warto próbować.
Najważniejsze elementy laptopa dla grafika to:
- Procesor – minimalnym wyborem będzie procesor Intel i5, jednak zalecanym będzie i7 z częstotliwością dochodzącą do ok. 3,6 GHz – szybkość procesora jest NAJWAŻNIEJSZA!
- Pamięć RAM – minimalnym wyborem będzie 8GB, jednak należy rozważyć zakup 16 lub 32GB. Pamięć operacyjna, to bardzo ważny element, im jej więcej, tym programy graficzne/edycji wideo wykorzystają jej ilość w perfekcyjny sposób. Należy zauważyć, że pamięć RAM jest ok 1000 krotnie szybsza od dysku twardego HDD, zatem gdy będzie jej zbyt mało, a projekt będzie wymagający, to program będzie musiał korzystać z dysku twardego, a to znacznie spowolni edycję filmu, co może być denerwujące dla projektanta.
- Matryca – zalecany jest matowy ekran, dzięki czemu unikniemy odbić od okna i innych elementów, które mogą denerwować przy tworzeniu projektu. Matowa matryca to najlepszy wybór dla grafika. Najlepszym wyborem będzie matryca o rozdzielczości FULL HD 1920 na 1080 pikseli o przekątnej minimum 17 cali, to znacznie ułatwi prace w programach graficznych i edytorach wideo, ponieważ więcej widzimy, a to podstawa w edycji klatek. Świetnym rozwiązaniem jest ekran dotykowy, dzięki któremu można coś narysować bezpośrednio na ekranie lub szybciej obsłużyć laptopa, jednak jest tego wada, bo częste dotykanie ekranu, to opalcowana matryca i częsta potrzeba czyszczenia.
- Karta graficzna – minimalnym wyborem musi być karta graficzna firmy NVIDIA posiadająca minimum 4GB RAMu. Taki wybór bardzo usprawni przeglądanie projektów i ich edycję. Nie jest to najważniejszy element, ale bez dobrej karty graficznej, nie mamy co liczyć na najlepsze osiągi podczas pracy nad naszymi projektami. Przy okazji tak wydajny sprzęt możemy wykorzystać do zagrania w najnowsze gry wideo, jeśli zechcemy.
- Dysk SSD/HDD – minimalnym wyborem będzie dysk HDD – Hard Disk Drive, czyli dysk twardy o pojemności 1000GB, który zapewni optymalną wydajność, jednak profesjonaliści, którym zależy na bardzo szybkim i przede wszystkim cichym działaniu sprzętu oraz energooszczędności wybiorą dysk SSD – Solid State Drive, który jest znacznie szybszy od dysku HDD, ale i też jest droższym rozwiązaniem. W przypadku dysków SSD – 256GB to kompletne minimum, zalecanym jest dysk 512-1024GB. Jeśli laptop umożliwia posiadanie dwóch dysków, to dobrym pomysłem jest połączenie dysku SSD i HDD. W takim wypadku dysk systemowy, na którym jest system operacyjny oraz programy zainstalowane powinien to być dysk SSD i dysk HDD jako dysk na nasze projekty, filmy, zdjęcia, czyli dysk zapasowy. W takim wypadku konfiguracja SSD 256GB i HDD 1000GB – to świetne rozwiązanie.
- Układ Chłodzenia – należy zwrócić szczególną uwagę, by układ chłodzenia działał wydajnie i prawidłowo, tj. by podczas uruchomienia jakiegoś wydajnego programu nasz laptop nie wył jak wyjec. Warto przed zakupem uruchomić na laptopie jakiś program, na którym będziemy pracować i uruchomić na 5 minut jakiś test lub przerabianie filmów, by móc ocenić, czy ten model nie będzie nas bardziej denerwował podczas pracy niż cieszył. Układ chłodzenia powinien pracować w sposób maksymalnie cichy. Dobrym pomysłem jest sprawdzić, czy nie ma problemu od spodu laptopa, by dostać się do układu chłodzenia w celu jego wyczyszczenia lub wymiany, gdy utraci swoje właściwości w przyszłości.
- Materiał Obudowy i Klawiatura – Tutaj należy szczególnie zwrócić uwagę, by materiał nie był czarnym gładkim, który będzie zbierał każdy odcisk dłoni i będzie to denerwować podczas użytkowania. Dobrym pomysłem jest obudowa w kolorze jasnym z fakturą szczotkowaną, taka nie łapie odcisków i daje poczucie większego komfortu. Klawiatura – zalecanym jest dla grafika kupno klawiatury podświetlanej, czasem zdarza się pracować w nocy przy zgaszonym świetle, by nie pobudzić rodziny i wtedy taka klawiatura to skarb.
Poniżej minimalne wymagania dla programu Sony Vegas Pro 13, które zobrazują realne potrzeby:
“Minimalne wymagania systemowe
System Windows® 7, 8, lub 8.1 (wyłącznie 64-bitowy)
Procesor 2GHz (wielordzeniowy lub urządzenie wieloprocesorowe zalecane do prac w jakości HD lub przy przygotowaniu stereoskopowych materiałów 3D; 8 rdzeniowe zalecane dla prac w jakości 4K)
1GB miejsca na dysku twardym do instalacji programu
Dysk SSD lub bardzo szybki wielodyskowy RAID dla materiałów 4K
4GB pamięci RAM (8GB zalecane; 16GB zalecane dla 4K)
Karta IEEE-1394DV kompatybilna z OHCI (dla materiałów DV i HDV do przechwytywania i zgrywania na taśmę)
Złącze USB 2.0 (do importowania z kamer AVCHD, XDCAM EX, NXCAM lub DVD)
Karta dźwiekowa kompatybilna z Windows
Napęd DVD-ROM (tylko do instalacji z DVD)
Obsługiwany napęd CD-Recordable (tylko do wypalania CD)
Obsługiwany napęd DVD-R/-RW/+R/+RW (tylko do wypalania DVD)
Obsługiwany napęd BD-R/-RE (tylko do wypalania dysków Blu-ray Disc™)
Dla wspomagania przetwarzania wideo przez procesor GPU wymana jest karta graficzna NVIDIA®, AMD/ATI™ lub Intel® obsługująca OpenCL™i posiadająca 512MB pamięci; 1GB for 4K”
Jak sami widzicie, porządny sprzęt dla grafika, to nie lada problem zakupu, bo kompozycja złożona z zalecanych elementów to często koszt przekraczający 4000 zł, a często i 5000 zł.
Czy warto modernizować swój stary laptop? Tak jeśli posiada wydajny procesor i5 lub i7, jeśli jest to stara jednostka core2duo lub i3, to modernizowanie laptopa przez dodanie RAM lub zmianę dysku HDD na SSD może zwiększyć wydajność w sposób niezadowalający, stąd warto przemyśleć, czy warto, a nie lepiej kupić po prostu nowoczesny laptop spełniający nasze wymagania w pełni. Czasem warto pomyśleć o zakupie na raty, jeśli od razu nie mamy całej kwoty.
Należy wziąć pod uwagę także zakup odpowiedniego programu graficznego, by ten laptop wykorzystać do pracy, należy pamiętać, że korzystanie z oprogramowania nielegalnie nabytego czy też po prostu skrakowanego, to po prostu kradzież i udostępnienie w Internecie materiałów wideo, których edycja została wykonana za pomocą tych programów naraża twórcę może nie od razu, ale po latach na ogromne kary finansowe… Wielu YouTuberów kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy i pracuje na nielegalnym SONY VEGAS lub innych programach ze stajni Adobe. Wstawiając filmy do YouTube, szczególnie w formie zarabiania, ponosimy pełną odpowiedzialność za materiał, może się zdarzyć po latach, że nasz kanał zacznie zarabiać pieniądze i zgłosi się do nas lub do YouTube producent oprogramowania, który rozpozna lub będzie miał podejrzenie, że materiał został wykonany za pomocą programu np. Sony Vegas, bo rozpozna wykorzystanie filtrów czy efektów stricte zarezerwowanych i opatentowanych w danym programie, wtedy właściciel kanału może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, a ewentualna ugoda z producentem będzie tak wysoka, że może pochłonąć wszelkie zyski, jakie przez lata dany YouTuber uzyskał.
Kanał może zostać zablokowany, a filmy mogą być dowodem w sprawie i … no właśnie, stąd warto od początku działać legalnie, nie warto ryzykować. Miałem okazję zapytać się kilku YouTuberów, z jakiego softu korzystają i … no nie wygląda to Ciekawie, zatem polecam się głęboko nad tym zastanowić, by w przyszłości się nie zdziwić.
Udowodnienie zakupu danego programu trzeba przedstawić w postaci faktury/paragonu na dany soft, na czas przed publikacją w Internecie… ale koniec ze straszeniem, to tylko teoria, być może nigdy tak nie będzie, ale warto mieć to na uwadze. Należy zawsze przeczytać licencję programu jaki używamy, bo w nich tkwią szczegóły, czy możemy wykorzystywać materiał komercyjnie, czy też nie. Programy freeware i trial niestety służą tylko do testów w domowych warunkach do własnego użytku.
Tak więc narzędzie pracy to komputer i oprogramowanie oraz materiał jaki nagramy 🙂
Views: 9