MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM

Planujesz kupić laptop do najwyższych wymagań stawianych przed nim ? Zapraszam do testu i recenzji laptopa MSI GE72 6QC, który stał się naszym blogowym narzędziem pracy, a kosztował nie mało, bo prawie 5700 zł, ale sprawdza się ŚWIETNIE i podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami, bardzo dokładnie. Używam go na co dzień, stąd zestaw informacji od właściciela, nie tylko testera. Zapraszam do recenzji wideo i opisu poniżej. Subskrybuj kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, gdzie znajdziecie dodatkowe filmy dotyczące tego laptopa i wielu innych ciekawych urządzeń.

Aktualna cena na ceneo.pl – SPRAWDŹ: https://goo.gl/D7GKCL

1. Wstęp

Laptop Gamingowy MSI GE72 6QC APACHE, to propozycja dla graczy i grafików, którzy nie mogą sobie pozwolić na kompromisy, ponieważ wydajność jest im niezbędna. W naszym teście sprawdzimy po kolei wszytko to co istotne, przed dokonaniem wyboru naszego zakupu.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (16)

2. Zawartość Opakowania

W pudełku znajdziemy instrukcję, kartę gwarancyjną, nośnik z systemem Windows 10 64bit oraz nośnik ze sterownikami do naszego laptopa, a także zasilacz oraz nasz laptop.

Samo opakowanie wygląda świetnie, a reszta to standardowe, pełne wyposażenie, jakie zaspokaja potrzeby użytkowników.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM Unboxing

3. Obudowa i Jakość Wykonania

Obudowa jest aluminiowa, prezentuje się świetnie, w tylnej części panelu pod znaczkiem loga MSI znajduje się podświetlane logo Gaming G Series, wygląda to bardzo dobrze. Mankamentem czarnych obudów, szczególnie w okolicach klawiatury jest to, że z czasem zbierane są odciski palców, zatem raz na jakiś czas trzeba przetrzeć obudowę i klawiaturę, ale to nikogo nie powinno dziwić.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (18)

Po prawej stronie znajdziemy złącze zasilacza, czytnik kart SD, port USB 2.0, napęd optyczny CD/DVD i tu należy zwrócić uwagę, że MSI ma napęd, wiele konkurencyjnych rozwiązań zrezygnowało z tego jakże ważnego urządzenia w laptopie, co jednym pasuje, drugim nie.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (19)

Z przodu urządzenia znajdziemy trzy diody informujące o statusie urządzenia i wyjścia głośnikowe.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (26)

Po lewej stronie znajdziemy złącze zabezpieczające na linkę Kensingtona, złącze karty sieciowej RJ45, usb 3.0, które w trybie uśpienia laptopa pełni rolę ładowarki urządzeń, HDMI, DisplayPort, jeszcze jedno złącze USB 3.0, USB 3.1 oraz osobne pozłacane złącza 3,5 mm mikrofonowe i słuchawkowe. Jestem zwolennikiem tego rozwiązania, złącza COMBO nie odpowiadają moim potrzebom.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (24)

W kwestii klawiatury należy zwrócić uwagę, że niestandardowo są poukładane guziki WINDOWS i prawy ALT, co to znaczy niestandardowo, zwykle guzik WINDOWS jest po lewej stronie, a prawy alt od razu przy spacji, tu jednak jest inaczej i osobom piszącym sporo tekstów bezwzrokowo, czyli pamiętającym rozkład klawiatury, może zająć kilka godzin/dni zmiana przyzwyczajeń.

Sama klawiatura pracuje bez zarzutu, a podświetlenie białe, to majstersztyk, który wieczorami sprawdza się idealnie. Już nie trzeba po nocach włączać lampki, by wyszukać przycisk, widzimy wszystkie od razu, niezależnie od oświetlenia otaczającego laptop.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (4)

Nad klawiaturą po prawej stronie znajdziemy przycisk uruchamiający maksymalne obroty wentylatorów oraz przycisk sygnowany literką G, czyli Gaming Center, po którego naciśnięciu przechodzimy do MSI Dragon Gaming Center, w którym możemy obserwować temperatury podzespołów, szybkość wentylatorów, stan naładowania baterii, zużycie prądu. Dodatkowo możemy tutaj wybrać tryb wydajności pracy naszego urządzenia poprzez wybór opcji Shift Mode – dzięki któremu możemy samodzielnie kontrolować wydajność i hałas wentylatorów samodzielnie (także za pomocą skrótu klawiaturowego FN + F7), GREEN, COMFORT lub SPORT. Możemy nawet wyłączyć guzik WINDOWS, w Gaming Center, co może komuś się przydać.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (20)

Niby bzdura, ale jest też osobny skrót klawiaturowy, dzięki któremu wyłączymy kompletnie kamerę, tzn. żaden program z niej nie skorzysta, bez naszej wiedzy, zatem koniec z naklejkami na kamerze naszego laptopa.

Na klawiaturze możemy regulować 3 stopniowym podświetleniem klawiatury lub wyłączyć kompletnie, regulować jasność wyświetlacza, sterować głośnością i zaprogramować jeden ze skrótów wg własnych preferencji.

TouchPad działa świetnie i na ogromny plus należy zaliczyć, że touchpad i dwa guziki są kompletnie osobnymi bytami, czyli każdy element obsługujemy osobno.MSI GE72 6QC Apache Touchpad

Jest to o tyle ważne, że niektóre modele mają ten element w postaci jednej płytki i często naciskając prawy guzik, naciskamy lewy i na odwrót. Myślę, że każdy rozumie zaletę tego rozwiązania.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (12)

Od spodu urządzenia nie znajdziemy swobodnie wyciąganej baterii czy też obudowy, by móc zmienić dysk twardy czy pamięci, tutaj musimy skorzystać z pomocy serwisu gwarancyjnego, ponieważ jest nalepiony sticker zabezpieczający, którego zerwanie powoduje utratę gwarancji, zatem bez zgody producenta/sklepu nie polecam nic samodzielnie zmieniać, lepiej od razu kupić laptop z odpowiednimi parametrami technicznymi. Przez kanały wentylacyjne pod spodem widać 2 wentylatory, czyli autorski system chłodzenia Cooler Boost, który zapewnia odpowiednie chłodzenie, nawet podczas długich rozgrywek. Nie musimy się martwić, że laptop się wyłączy.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (15)

Podsumowując obudowę, wygląda świetnie i jest bardzo praktyczna.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (25)

4. System Operacyjny

W moim egzemplarzu jest Windows 10 64 bitowy w wersji Home, sprawdza się bardzo dobrze i nie ma na co narzekać, najnowszy system jest jednocześnie najbezpieczniejszy i jak widać, najszybszy.

System pracuje bardzo szybko, a jego funkcjonalność i standaryzacja na rynku komputerowym sprawia, że nie musimy się martwić, czy najnowsze gry czy programy, będą na nim działać.

Windows 10 jest lepszy niż kiedykolwiek — znajomy, prosty i pełny nowych funkcji umożliwiających łatwą organizację pracy, zadań oraz zabawy. To Windows, jaki uwielbiasz i którego nie możesz się doczekać.

5. Wyświetlacz

W MSI GE72 APACHE zastosowano świetną matrycę LED o rozdzielczości FULL HD 1920×1080 z matową powłoką, dzięki czemu praca w różnych warunkach oświetleniowych nie jest najmniejszym problemem, wszelkie odbicia światła są niwelowane. Jasność matrycy jest bardzo duża, najczęściej używam połowy mocy. Kolory są bardzo żywe, a problemów ze smużeniem podczas grania nie ma w ogóle.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (2)

Graficy komputerowi zauważą coś bardzo pozytywnego, a dokładnie to, że panel dokładnie odwzorowuje kolory dzięki technologi MSI True Color, która gwarantuje, że każdy panel w notebooku MSI pracuje z najwyższą precyzją kolorów. Po kontroli i dokładnym procesie kalibracji fabrycznej jakość panelu będzie dokładniejsza i zbliża się do 100% sRGB. Dlatego też każdy kolor wyświetlany jest z najwyższym standardem, gwarantując dokładne odwzorowanie. MSI współpracuje z Portrait Displays, Inc. w doskonaleniu poziomu technologii wyświetlania, wyznaczając nowe standardy. I to wszystko widać, gdy pracuje się z tym laptopem, żaden kolor nie jest inny niż być powinien. Docenią to głównie graficy i wideoedytorzy, którzy chcą, by to co było na ekranie było takim, jakim powinno, zgodne z rzeczywistością.

6. Aparat Fotograficzny / Kamera

MSI GE72 6QC Apache Kamera Aparata 1 Mpx

W laptopie zastosowano kamerę o rozdzielczości 1Mega Piksela, czyli o rozdzielczości 1280x720p w 30 kl./s HD, podczas używania jej, nie ma problemu z wyrazistością i automatycznym dostosowaniem kontrastu. Zobaczcie jak płynnie nagrywa filmy w 30 klatkach na sekundę i jakie wyraźne zdjęcia wykonuje, a od razu możliwość edycji powoduje, że możemy szybko nagrać filmik lub zrobić zdjęcie profilowe. Kamera świetnie sprawdzi się w programach typu SKYPE i inne, które przekazują obraz z kamery.

7. Wydajność Urządzenia

Wydajność laptopa przetestujmy sobie w kilku aspektach, po pierwsze 3D MARK jako sprawdzony benchmark, zobaczcie sami jak spisuje się karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 960 z 2 GB Pamięci RAM w najszybszej wersji GDDR5, jest bardzo dobrze. Pamiętajcie, że możecie za pomocą kombinacji klawiszy FN + F7 zmieniać ustawienia wydajności, a także za pomocą przycisku G obok zasilania, przejść do Dragon Gaming Center, w którym możemy włączyć najwyższą wydajność naszego laptopa.

MSI GE72 6QC Apache CPU Intel Core i7

Następnie należy zwrócić uwagę na szybkość uruchamiania i wyłączania się komputera, jest to dosłownie kilka sekund, mimo iż w komputerze mamy sporo programów zainstalowanych.

Test dysków SSD i HDD jest dla Was pewnie bardzo ważny, zatem zobaczcie jak to wygląda, a wygląda bardzo dobrze, szczególnie jeśli wybierzecie konfigurację z dyskiem SSD jako dysk systemowy i dodatkowy dysk HDD.

MSI GE72 6QC Apache Dysk SSD HDD Benchmark AS SSD Test

Zobaczcie przy okazji test popularnych gier: BATTLEFIELD 4, NFS MOST WANTED. Jeżeli będziecie chcieli dodatkowych testów gier, w komentarzu pod filmem na YouTube wpisujcie linka skąd pobrać daną grę i w jakich ustawieniach chcecie testu, a ja go przeprowadzę dla Was.MSI GE72 6QC Apache Battlefield 4 NFS Most Wanted TEST Nvidia GTX960M GPU

8. Komunikacja

W MSI GE72 6QC mamy pełny wachlarz komunikacyjny, znajdziemy tutaj WiFi w wersji b/g/n/ac, BLUETOOTH, LAN, a dodatkowo WiDi, czyli bezprzewodowe połączenie z wyświetlaczem, np. smart TV, które także ma funkcjonalność WiDi / Miracast, np. tv smart lg, samsung, sony i wiele innych. To naprawdę praktyczne rozwiązanie, by okazjonalnie pokazać znajomym na dużym telewizorze zdjęcia czy też filmy.

9. Rozwiązania Innowacyjne

Dla mnie osobiście, najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem jest całość, trudno mówić, że jest super, bo ma super grafikę, czy też dźwięk. Laptop ten to jedna z najlepszych propozycji na rynku dla bardzo wymagających graczy, edytorów zdjęć, filmów i ogólnie pracy na wysokich obrotach.

MSI GE72 6QC Apache RECENZJA TEST Laptopa Gamingowego X-KOM (25)

Jeszcze jednym bardzo ważnym parametrem laptopa MSI GE72 6QC Apache, jest AUDIO, a mamy tutaj mistrza w każdym calu, w recenzji macie okazję posłuchać jak mocne są 4 głośniki i subwoofer, do tego bogate ustawienia, by spersonalizować ustawienia. Wszystko w języku polskim!

MSI GE72 6QC Apache AUDIO Nahimic

9. Podsumowanie

Laptop MSI GE72 to koszt około 4500 do 5700 zł, wszystko zależy od konfiguracji, w jakiej chcemy mieć nasz  laptop. Np. można kupić tylko z dyskiem HDD, czyli twardym, albo SSD, ew. z obydwojgiem dysków, potem jeszcze zależnie od pojemności, cena cały czas rośnie. Tak więc, nie jest tak prosto ocenić, która konfiguracja będzie dla Ciebie najlepsza, bo to już musisz ocenić sam. Mój egzemplarz, to bogato wyposażony model, z dyskiem SSD na złączu M.2 o pojemności 256 GB, dzięki czemu można zainstalować na tym szybkim dysku półprzewodnikowym system operacyjny oraz więcej gier. Dodatkowo w urządzeniu jest dysk twardy HDD na złączu SATA III o pojemności 1000GB, który tworzy świetny zapas na nasze filmy, muzykę, zdjęcia i różne inne pliki.

Ocena tego laptopa to solidne 10 na 10, mając do czynienia z tego typu sprzętem, czujemy że mamy bardzo wydajny sprzęt, który w każdej sytuacji sobie poradzi z naszymi potrzebami.

FORUMWIEDZY.PL – REKOMENDUJE ZAKUP

http://www.x-kom.pl/p/269933-notebook-laptop-173-msi-ge72-apache-i7-6700hq-16gb-2561000-win10x-gtx960m.html

Galeria Zdjęć z Testów:

Filmy związane z tym laptopem na naszym kanale:

Jak Zainstalować Windows 10 64bit Krok Po Kroku FULL HD

MSI GE72 6QC Apache UNBOXING Laptopa Gamingowego X-KOM

Jak Przywrócić lub Zainstalować Windows 10 w Laptopie MSI za Pomocą Płyty Odzyskiwania PORADNIK

Nie Działa Klawisz FN + Strzałka Regulacja Jasności MSI GE72 6QC APACHE Radio Switch Driver PORADNIK

Cechy główne laptopa wg strony producenta LINK MSI:

 •     Windows 10 Home / Windows 10 Pro,
 •     Latest 6th Gen. Intel® Core™ i7 processor,
 •     GeForce® GTX 960M graphics with higher performance,
 •     17.3″ TRUE FIREPOWER,
 •     NVMe M.2 SSD by PCIe Gen3 X4 up to 2200MB/s speed(Optional),
 •     USB3.0 Type-C reversible plug,
 •     Nahimic Sound Technology delivering 360⁰ immersive audio experience,
 •     Audio Boost enhancing the gaming headset sound detail and sound stage,
 •     Sound by Dynaudio system,
 •     Exclusive SHIFT technology boosts performance under controlled noise & temperature,
 •     Keyboard by Steelseries with single color backlit (white),
 •     Exclusive Silver Lining Printed keys,
 •     Exclusive Cooler Boost 3 Technology,
 •     Killer Shield ensures lower latency and less Jitter gameplay experience,
 •     Upgraded Killer Ethernet with Advanced Stream Detect 2.0,
 •     Xsplit Gamcaster 1 year free premium license for broadcasting, recording and sharing,
 •     Matrix Display supporting 4K output up to 2 external monitors,
 •     Miracast for wireless screen sharing,
 •     Elegant brushed aluminum chassis, creating an ideal fusion of aesthetics and performance.

Laptop naprawdę godny swojej ceny! Polecam!

 

DOŁĄCZ DO FORUMWIEDZY:

• YouTube: http://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1
• Facebook: https://www.facebook.com/ForumWiedzyPL
• Twitter: https://twitter.com/ForumWiedzy
• Instagram: https://www.instagram.com/forumwiedzy.pl/
• Google+: https://plus.google.com/+ForumWiedzy
• WWW Blog: http://www.forumwiedzy.pl

Dołącz do ForumWiedzy w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl