Opis czujników w smartfonach i tabletach – do czego służą?

Jeżeli zastanawiasz się, do czego służą różne czujniki w smartfonach lub tabletach, to zapraszam do krótkiego omówienia:

 Samsung udostępnił infografikę na swojej stronie, z której w bardzo prosty sposób możemy odczytać, jaki czujnik i do czego może służyć, opis po polsku poniżej.

Print
Źródło: https://news.samsung.com/global/what-you-may-not-know-about-galaxy-s4-innovative-techonology

 

Czujnik linii papilarnych (FINGERPRINT) – pomiar odcisków palców, czyli linii papilarnych użytkownika, umożliwia odblokowanie urządzenia, zabezpieczeniu alternatywnym dla hasła lub pinu w różnych aplikacjach.

Akcelerometr (ACCELEROMETER) – pomiar ruchu urządzenia w trzech wymiarach. Przydatne w aplikacji mierzącej kroki właściciela, np. S Health.

Żyroskop (GYRO SENSOR) – pomiar pozycji smartfona w przestrzeni, przydatne do oglądania filmów 360° na YouTube lub do wykorzystywania gogli VR (Virtual Reality), czyli wirtualnej rzeczywistości, niektóre gry i programy wykorzystują ten czujnik.

Czujnik zbliżeniowy (PROXIMITY SENSOR) – pomiar zbliżenia, przydatne przy oszczędności energii akumulatora, gdy rozmawiamy przez telefon. Gdy wykryje skórę, to wyłączany jest ekran smartfona.

Barometr (BAROMETER) – pomiar ciśnienia atmosferycznego. Przydatne przy aplikacjach do pomiaru spalania kalorii w danym miejscu. Np. S Health.

Czujnik geomagnetyczny (GEOMAGNETIC SENSOR, COMPASS) – pomiar pola magnetycznego, przydatne przy aplikacjach typu kompas.

Czujnik światła (RGB LIGHT SENSOR, RGBC, COLOR SPECTRUM) – pomiar intensywności barwy czerwonej, zielonej, niebieskiej i białej ze źródła światła. Ten czujnik wykorzystuje zwykle oprogramowanie do automatycznej jasności wyświetlacza.

Czujnik gestów (GESTURE SENSOR) – pomiar promieniami podczerwonymi, służący do rozpoznawania ruchów rąk lub twarzy przed smartfonem, dzięki czemu możliwa jest interakcja z użytkownikiem.

Czujnik temperatury i wilgotności (TEMPERATURE HUMIDITY SENSOR)– pomiar temperatury oraz wilgotności otoczenia, przydatne w aplikacjach aktywności sportowych, takich jak S Health od Samsunga.

Czujnik Halla (HALL SENSOR) – pomiar zbliżeniowy do wykrywania akcesoriów, typu etui, czy jest zamknięte lub otwarte, np. S VIEW Cover.

Warto zauważyć, że najbardziej wyposażonym w czujniki smartfonem był i chyba nadal jest Samsung Galaxy S4. Samsung na swojej stronie internetowej (tutaj) umieścił opis wszystkich czujników zastosowanych w tym smartfonie.

Mam nadzieję, że dzięki tej rozpisce będziesz bez problemu rozpoznawał, jaki czujnik i do czego służy, znajduje się w Twoim smartfonie, tablecie lub innym urządzeniu elektronicznym.

Udostępnij artykuł dalej, przydatne info zawsze ma dobrą wartość.

DOŁĄCZ DO FORUMWIEDZY:

• YouTube: http://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1
• Facebook: https://www.facebook.com/ForumWiedzyPL
• Twitter: https://twitter.com/ForumWiedzy
• Instagram: https://www.instagram.com/forumwiedzy.pl/
• Google+: https://plus.google.com/+ForumWiedzy
• WWW Blog: http://www.forumwiedzy.pl

Dołącz do ForumWiedzy.pl w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Posted by Bogdan Ligęza

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl