Phishing

Phishing to popularna metoda, która pozwala wyłudzać pieniądze od użytkowników komputerów podłączonych do Internetu.

Metoda polega na wysłaniu wiadomości e-mail z linkiem, którego kliknięcie przez odbiorcę maila powoduje przejście do FAŁSZYWEJ strony internetowej, która została stworzona do złudzenia podobnie do strony oryginalnej.

Wejście na taką stronę i wprowadzenie danych logowania, a następnie kodu jaki przyjdzie SMSem na nasz telefon lub e-mail, może spowodować, że ktoś kto pozyska te dane, to e je wykorzysta i wykradnie nasze środki z konta lub zmieni hasło do naszego konta e-mail i innych, np. facebook.

Należy bacznie zwracać uwagę na wiadomości e-mail, wiadomości w portalach społecznościowych, smsy z linkami. Ataki phishingowe są bardzo popularne i wykorzystują metody socjotechniki, a ich masowa skala powoduje, że zawsze znajdzie się ktoś, kogo czujność jest uśpiona i taka osoba poda wszystkie dane, jakie przestępcy na “udawanej” stronie chcą.

PAMIĘTAJ, by zawsze zweryfikować dokładnie adres strony, czy nie jest błędny, np. zamiast www.ingbank.pl może być www.1ngbank.pl itp. Dodatkowo zawsze zwracamy czy strona nie ma błędów tłumaczenia w różnych miejscach, co powinno wzbudzić naszą szczególną czujność.

Ogólnie najlepiej zawsze podejrzewać, że ktoś chce wyłudzić od nas dane, dlatego też zanim klikniemy jakikolwiek link, to weryfikujemy wiadomość e-mail, sms z każdej strony, czyli odbiorca, treść, a jak już wejdziemy na taką stronę klikając link, to nigdy nie podajemy danych logowania, a już na pewno nie podajemy kodu sms, jaki przyjdzie, czyli weryfikacyjny.

Prośba o podanie pełnych danych logowania i kodu potwierdzenia SMS, to powinno wzbudzić naszą czujność od razu. Najsłabszym ogniwem zawsze jest człowiek, który daje się nabrać takim wiadomościom, dlatego zawsze bądź czujny na ataki phishingowe.

Podsumowując, bądź czujny i nie otwieraj niczego, ani linków, ani załączników, których nie oczekujesz, a jeśli chcesz otworzyć link lub załącznik, to zweryfikuj odbiorcę bardzo dokładnie i treść, czy czasem nie jest podejrzana. Bądź czujny!

Views: 0

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl