PKP InterCity Pendolino 4501 – Komfort i Bezpieczeństwo w Podróży

PKP InterCity Pendolino 4501 – Komfort i Bezpieczeństwo w Podróży

Warszawa Dworzec Centralny Pendolino
Warszawa Dworzec Centralny Pendolino

W dniu dzisiejszym jadę do Warszawy z Katowic, jak zwykle wybierając pociąg, nie samochód, bo jaki jest sens się męczyć, stresować i denerwować na polskich drogach? Nie ma żadnego! Dodatkowo bilet, to koszt jedynie 49 zł przez Internet, powrotny dnia następnego także!

Samochodem tylko dojechać do Katowic z Bytomia i dalej pociągiem w delegację. Nowoczesne dworce PKP, czysto, kulturalnie i przyjemnie, to już nie ta kolej, na którą narzekaliśmy, wydane pieniądze na modernizację, zmieniły naszą kolej znacząco!

Samochodem do Katowic
Samochodem do Katowic

Zawsze staram się po wejściu do pociągu PKP InterCity najpierw odnaleźć swój wagon i miejsce według danych na bilecie i je zająć, by innym podróżnym szukającym swojego miejsca nie przeszkadzać.

Zapraszam Wasas także do mojej wideo relacji.

http://www.forumwiedzy.pl/pkp-intercity-pociag-podrozy/

Czas ruszać z Katowic do Warszawy

Wagon nr 1 – to pierwsza klasa, wagon WARS to wagon nr 3, a reszta, to klasa 2.

 Pendolino

Znalezienie miejsca i wagonu jest bardzo proste, wszystko jest dobrze oznaczone, od numeru wagonu, przez numer siedzenia opisany na siedzeniu i wyświetlaczu nad oknem.

Pendolino oznaczenie miejsc
Pendolino oznaczenie miejsc
Pendolino numer siedzenia
Pendolino numer siedzenia

Gdy tylko wszyscy zajmą miejsca, wstaję i zmierzam do wagonu WARS,

WARS Pendolino Stanowisko Konsumpcyjne
WARS Pendolino Stanowisko Konsumpcyjne
WARS Pendolino Śniadania na Stanowisku Konsumpcyjnym
WARS Pendolino Śniadania na Stanowisku Konsumpcyjnym
WARS Pendolino Śniadania na Stanowisku Konsumpcyjnym
WARS Pendolino Śniadania na Stanowisku Konsumpcyjnym
WARS Pendolino
WARS Pendolino
WARS Pendolino
WARS Pendolino
WARS Pendolino Menu
WARS Pendolino Menu
WARS Pendolino Paragon za śniadanie
WARS Pendolino Paragon za śniadanie

w którym zamawiam jak zwykle, taki mam zwyczaj, popularne śniadanie, jakim jest oczywiście jajecznica ;), która grzeszy smakiem i świetnym wyglądem. To nie reklama, a fakty, stawia na nogi i daje potrzebną energię, by dobrze zacząć dzień. Oczywiście najlepsza to ta w domu, ale nie zawsze ktoś ma czas, by o 5 rano robić w domu śniadanie.

Uwaga! Idąc do WARS’a należy posiadać przy sobie ważny bilet i dokument tożsamości ze zdjęciem.

PENDOLINO WARS ŚNIADANIE JAJECZNICA
PENDOLINO WARS ŚNIADANIE JAJECZNICA

W wagonie WARS są miejsca siedzące, by móc zjeść na spokojnie, jednak gdy ktoś ma ochotę, może zjeść na stojąco, jak ja, jednak w czasie jazdy człowiek się porusza i nie jest to komfortowe, jednak bez problemu wszystko się spożywa. A jeśli ktoś lubi usiąść przy stole, to przechodzi sobie przez drzwi przesuwne do specjalnie wydzielonej przestrzeni i raczy się zamówieniem.

Oby tylko nie zrzędził, że za drogo, że za mało itp., to nie dom, a WARS 🙂

Czas powrotu z Warszawy do Katowic

Oczywiście jeśli jedziemy pendolino w południe lub wieczorem i mamy ochotę na obiad, polecam Pierś z kurczaka, ryż i warzywa, dla mnie super. Menu jest szersze, ale to są moje ulubione pozycje z niego, sprawdzone. Pierogi też są dobre 😉

WARS Obiad Pierś z Kurczaka
WARS Obiad Pierś z Kurczaka

Po zjedzeniu, czas na odpoczynek, być może sen albo pracę zdalną z komputerem lub tabletem, ew. smartfonem, zatem zmierzamy do swojego siedzenia i rozstawiamy się wygodnie, należy pamiętać, by nigdy nie przeszkadzać innym. Kultura i rozwaga, to podstawa dobrego wychowania. Jeśli śmierdzisz, jesteś spocony, zęby myłeś tydzień temu, to nie jeździj pociągami, zepsujesz swoim byciem podróż innym, takich ludzi idzie spotkać w pociągach, niby dobrze ubrani, a śmierdzą ohydnie. Zawsze można pójść do toalety i się odświeżyć. Ten tekst kieruję do wszystkich tych “śmierdzieli”, którzy pamiętają o pracy i podróży, ale o umyciu się przed podróżą już niestety nie.

W trakcie podróży Pendolino w 2 lub 1 klasie można skorzystać z WC, czyli toalety, należy zaznaczyć, że ta w wagonie WARS, w którym mieści się też przedział dla miejsc rezerwowych lub gdy wolne, można tam usiąść i zjeść posiłek, toaleta umieszczona w tym wagonie jest obszerna, komfortowa i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, poniżej kilka moich zdjęć z toalet dla osób niepełnosprawnych w Pendolino. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mógł z niej skorzystać zwykły klient, pełnosprawny, jednak należy robić to w ostateczności, by nie utrudnić życia potencjalnemu inwalidzie, który musiałby czekać.

Wagon WARS z toaletą dla osób niepełnosprawnych mieści się w wagonie nr 3.

Najpierw skupmy się na toalecie w wagonie WARS:

A teraz zobaczcie toaletę w normalnym wagonie klasy 1 i 2, nic nie stoi na przeszkodzie, by przejść przez WARS i dojść do toalety dla niepełnosprawnych, która jest znacznie wygodniejsza, gdy zajdzie taka ochota lub potrzeba! Toaleta jest bardzo wąska, ale każdy sobie powinien poradzić 🙂

Toaleta Pendolinoa Wagon 2 Klasy
Toaleta Pendolinoa Wagon 2 Klasy
Toaleta Pendolinoa Wagon 2 Klasy
Toaleta Pendolinoa Wagon 2 Klasy

W toaletach możemy skorzystać z gniazdka 220V – takie oznaczenie mamy na ścianie, a powinno być 230V i pewnie tak jest, ale uznajmy, że jest ok :), czyli podłączymy suszarkę, golarkę itp. Wszystko jest nowiutkie i aż przyjemnie się korzysta. Wentylacja działa sprawnie i ew. zapachy szybko znikają.

Teraz istotny element dla każdego gadżetomana – gniazdka elektryczne 230V – 50Hz przy fotelach w 1 i 2 klasie, czyli podłączymy laptopa i możemy w podróży pracować zdalnie, ew. podładować tableta lub smartfona. Gniazdka umiejscowione są między fotelami.

Pendolino Gniazdka Elektryczne
Pendolino Gniazdka Elektryczne

Podczas przejazdu każdego klienta z zarezerwowanym miejscem czeka bezpłatny poczęstunek w postaci soczku, herbaty, kawy lub wody mineralnej. Ten poczęstunek przyjedzie sam do Was, warto w sytuacji, gdy nas nie ma, a sąsiad siedzi, poprosić by wziął w Waszym imieniu jakiś napój, gdyby poczęstunek przejeżdżał, a Was nie było.

Pendolino Bezpłatny Poczęstunek
Pendolino Bezpłatny Poczęstunek

Podczas podróży nie ominie nas konduktor, który skontroluje czy posiadamy ważny bilet na przejazd, ew. sprzeda nam bilet, gdy takowego nie posiadamy, jednak należy tutaj uważać, kupno biletu u kontrolera jest znacznie droższe niż w kasie na dworcu lub przez Internet. Konduktorzy są zawsze świetnie ubrani, kulturalni i pomocni klientowi, to się szczyci, kontrola jest przyjemna i szybka!

Szczególnie szybka jest kontrola, jeśli korzystamy z biletu w smartfonie, wystarczy, że na cały ekran ustawimy kod QR z biletu i pokażemy dowód osobisty. Kod znajduje się na bilecie, który na smartfon, tablet lub laptopa wrzucimy w postaci pliku PDF, jaki ściągamy ze strony internetowej, gdzie kupujemy bilety. http://intercity.pl/pl/. Tak wygląda bilet w telefonie i potrzebny kontrolerowi kod, który skanuje za pomocą swojego czytnika:

Intercity Bilet PDF
Intercity Bilet PDF
InterCity Bilet PDF z kodem QR
InterCity Bilet PDF z kodem QR

Mam nadzieję, że ten kontroler nie będzie miał nic przeciwko, że zrobiłem mu zdjęcie do celów tego artykułu, lekko zdjęcie zamazałem, by w głównej mierze przedstawić sytuację kontroli biletu.

Pendolino Kontrola Biletowa
Pendolino Kontrola Biletowa

Kilka fotek, przedstawiających wagony klasy 2:

Czas podróży skrócił się w porównaniu ze zwykłym pociągiem o ok. 20-3o minut, to jest pozytywny sygnał. Infrastruktura PKP Polskie Linie Kolejowe cały czas się unowocześnia, zatem z czasem będziemy podróżować po Polsce szybciej i bezpieczniej.

No cóż, tym artykułem opisałem Wam mój przejazd oraz kilka rad, mam nadzieję, że te kilka słów przyda się Tobie podczas podróży z PKP InterCity pociągiem Pendolino.

Serdecznie Pozdrawiam i życzę miłej podróży wszystkim podróżującym do Warszawy i nie tylko.

Jeszcze kilka ujęć po podróży pociągiem Pendolino 🙂

Do zobaczenia w PENDOLINO 🙂

Views: 150

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl