Smartwatch Samsung Gear S – Recenzja

1. Wstęp – Samsung Gear S

Smartwatch Samsung Gear S – być albo nie być, oto jest pytanie.

Samsung Gear S - MediaTester.pl

Mija drugi tydzień testowania świetnego smartwatch’a Samsung Gear S z modułem GPS i GSM, który swoim wykonaniem, parametrami i szybkością działania zaskakuje, a szeroki wachlfarz opcji sprawia wrażenie urządzenia idealnego, jednak jest kilka ALE…

20150215_153703_Samsung Gear S_MediaTester

Ale o tym w naszej recenzji, która mam nadzieję odpowie wielu z Was na pytanie, czy kupić ten smartwatch, czy też nie.

 

Zapraszam Was do mojej krótkiej recenzji z testów jakie mieliśmy okazję wykonać, będą pozytywy i negatywy, miłej lektury i oglądania 🙂

2. Rozpakowanie – Samsung Gear S

Opakowanie smartwatch’a, czyli zegarka inteligentnego Samsung Gear S jest jednokolorowe, proste i mocne. Zabezpiecza smartfona i akcesoria doskonale.

W pudełku znajdziemy zegarek Samsung Gear S, ładowarkę, stację dokującą do ładowania, plastikowy łom służący do wyciągania mocowania karty nano sim, kartę gwarancyjną, instrukcję obsługi.

Cały proces otwierania, czyli tzw. unboxing możecie zobaczyć na naszym filmie, przy okazji zapraszam do subskrypcji naszego kanału MediaTester na YouTube, gdzie umieszczać będziemy nasze materiały wideo testowanych urządzeń.

Przy okazji warto zobaczyć film, pierwsze uruchomienie po rozpakowaniu:

 3. Obudowa – Samsung Gear S

Obudowa smartwatch’a Samsung Gear S, to majstersztyk precyzji, świetny dobór materiałów, piękna linia i świetne dopasowanie do ręki.

Mimo mojej szczupłej ręki, smartwatch leży idealnie, nic nie lata, wszystko dopasowane jest perfekcyjnie. Smartwatch Gear S mimo sporych rozmiarów pasuje idealnie, po części jest to zasługa zakrzywionego ekranu Super AMOLED, który zabudowany jest w kopertę dopasowaną do kształtu nadgarstka.

Paski są wymienne i na rynku znajdziemy różne ciekawe konstrukcje dopasowane do Gear S

, zaś możliwość personalizacji tarczy zegarka do swoich potrzeb, zegarek w całości prezentuje się nadzwyczaj rewelacyjnie i nowocześnie, ale nie kiczowato!

Samsung Gear S MediaTester

Obudowa występuje w dwóch kolorach, biały i czarny.

4. Parametry techniczne – Samsung Gear S

SM-R7500ZKAXEO-25474-0

Parametry techniczne zapewniają stabilna pracę non stop.

System TIZEN pracuje stabilnie i precyzyjnie realizuje polecenia jakie wywołamy. Przycięcia systemu nie mają miejsca, jedyne przycięcia jakie możemy zauważyć, to spowodowane lagi połączenia internetowego albo podczas instalacji aplikacji z menadżera aplikacji ze smartfona.

Parametry techniczne są dobrane nawet na wyrost, by zaspokoić potrzeby aplikacji, jakie na platformę TIZEN są tworzone.

Sieć
Rozmiar Karty SIM
Nano-SIM (4FF)
Sieci
2G GSM, 3G WCDMA
2G GSM
GSM900, DCS1800
3G UMTS
B1(2100), B8(900)
Łączność
ANT+
No
Wersja USB
USB 2.0
Technologia określania lokalizacji
GPS (A-GPS), Glonass
Wi-Fi
802.11 b/g/n 2.4GHz
Wersja Bluetooth
Bluetooth v4.1
NFC
No
Profile Bluetooth
A2DP, AVRCP, HFP, HSP
System
System
Tizen
Wyświetlacz
Technologia wyświetlacza
Curved Super AMOLED
Wielkość wyświetlacza
2.0″ (50.9mm)
Głębia kolorów wyświetlacza
16M
360 x 480 pikseli
 Procesor
Taktowanie procesora
1GHz
Typ procesora
Dual-Core
Pamięć
RAM Size (MB)
512 MB
Wielkość (ROM)
4 GB
Czujniki
Czujniki
Accelerometer, Barometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, HR Sensor, Light Sensor, UV Sensor
Parametry fizyczne
Wymiary (WxSxG)
58,1 x 39,9 x 12,5 mm
Waga (g)
84 (White), 67 (Blue Black)
Bateria
Pojemność baterii
300 mAh
Bateria wyjmowana
Nie
Typowy czas użytkowania
1 ~ 2 days
Krótki czas użytkowania
Up to 4 days
Audio i Wideo
Format odtwarzania AUDIO
MP3, M4A, AAC, OGG, WAV
Usługi i Aplikacje
S-Voice
Tak
Funkcje dodatkowe
Rich Notification, Call, SMS, S Health, Running, Music Player, News Briefing, Weather
Rozmiar pamięci — ilość pamięci użytkownika jest mniejsza niż łączna ilość pamięci w wyniku zajęcia położenia pamięci przez system operacyjny i oprogramowanie wykorzystywane do obsługi funkcji telefonu.
Rzeczywista ilość pamięci użytkownika różni się w zależności od operatora sieci telefonii komórkowej i może zmieniać się po przeprowadzaniu uaktualnień oprogramowania.

5. Dźwięk – Samsung Gear S

W smartwatch’u Samsung Gear S mamy do czynienia z wysokiej jakości głośnikiem, który pozwala wyraźnie słyszeć puszczane z odtwarzacza muzycznego utwory, ale także rozmówcę podczas rozmowy telefonicznej. Mikrofon zamontowany w smartwatch’u działa rewelacyjnie, a rozmówcy nie wnosili uwag do jakości rozmowy, zatem wnioskuje, że mikrofon działa na takim samym poziomie jak mikrofon smartfona.

W dźwięku ze smartwatch’a próżno szukać charczenia czy też piszczenia, głośnik działa świetnie.

Poniżej przedstawiam testowe połączenie telefoniczne.

6. Aparat i Kamera – Samsung Gear S

Niestety w smartwatch’u Samsung Gear S nie znajdziemy aparatu, przez co nie wykonamy wideo rozmowy, ani też nie wykonamy prostego zdjęcia lub krótkiego filmiku, co w moim przekonaniu zasługuje na delikatny minus, jestem przekonany, że w inżynierowie Samsunga mogliby zmieścić kamerkę przynajmniej do wideo rozmów.

Mam nadzieję, że w kolejnej edycji, takowy się znajdzie, jednak należy przyznać, że bez kamerki, Samsung Gear S wygląda dostojnie, ponieważ nic nie psuje pięknej linii tworzącej spójną konstrukcję, jednak uparcie będę twierdził, że wideorozmowy, prosta kamerka powinna być.

7. Dodatkowe możliwości – Samsung Gear S

SM-R7500ZKAXEO-149229-0

SmartWatch SAMSUNG GEAR S posiada wbudowany moduł GPS (ze wsparciem technologi A-GPS), dzięki czemu smartwatch może wykorzystywać dane nawigacyjne do nawigacji pieszej, (samochodowej – w przyszłości, gdy aplikacja taka zostanie stworzona na smartwatcha Samsung GEAR S) oraz monitorowania naszych ćwiczeń na świeżym powietrzu. Do tego typu czynności smartwatch nie potrzebuje w ogóle internetu lub połączenia ze smartfonem, czyli jest całkowicie samodzielne.

Poniżej prezentuję film, w którym udowadniam, że nawigacja GPS w smartwatch’u Samsung GEAR S może działać niezależnie od smartfona i dostępu do internetu, czyli samodzielnie, zatem bez technologi A-GPS, bo ta działa dopiero, gdy posiadamy aktywne połączenie internetowe.
Wsparcie technologi A-GPS to dobra strategia, ale tylko wtedy, gdy mamy kartę nano sim wsadzoną i uruchomiony internet w smartwatchu, nie z wifi, ale z karty sim, czyli dane pakietowe.

Dzięki działaniu GPS kompletnie samodzielnie, możliwości wykorzystania smartwatch’a są ogromne.

Poniżej przedstawiam 3 programy ENDOMONDO, NIKE+ RUNNING, S-HEALTH, które dla sportowców są bardzo cenne podczas treningów, ten kierunek rozwoju smartwatch’a wydaje się być naturalny, głównie z powodu istnienia GPS, GSM (2G, 3G), czujnik pulsu serca.

Te dodatki znacząco pomagają dokładnie kontrolować parametry treningu, zapraszam:

Smartwatch Samsung Gear S ma jedną wielką zaletę przed innymi smartwatch’ami, jest samodzielnym urządzeniem, dzięki modułowi GSM (2G i 3G) możemy używać go zostawiając smartfona w domu, ponieważ możemy bez połączenia do smartfona zadzwonić do kogokolwiek lub skorzystać z połączenia internetowego.

lub skorzystać z Internetu.

Niestety do samej konfiguracji wstępnej, czyli po włączeniu smartwatch’a, smartfon Samsung jest potrzebny, co nie jest przeze mnie zrozumiałe. Wszelkie aktualizacje oprogramowania, instalacje aplikacji powinny być możliwe ze smartwatch’a, jednak na chwilę obecną do tych czynności smartwatch jest konieczny. Mam nadzieję, że to się zmieni, a opcja konfiguracji przez smartwatch’a zmieni się z obowiązku w opcję.

gps samsung gear s mediatester

Nawigacja GPS/GLONASS, dzięki której trafimy krok po kroku do miejsca docelowego dzięki aplikacji HERE.

Możliwości tego modułu w smartwatch’u nie są jeszcze wykorzystane, w moim przekonaniu aplikacja HERE to namiastka tego, jak smartwatch może wspomagać nas w nawigacji.
Teraz kwestia developerów, by tworzyć nowoczesne nawigacje na smartwatch’a.

s health

Wsparcie aktywnego trybu życia w smartwatch’u Samsung Gear S stoi na wysokim poziomie, liczenie kroków, mierzenie pulsu serca, badanie snu, to wszystko zwiększa chęć do aktywnego życia i gdy to możliwe rezygnacji z jazdy samochodem na rzecz “nabicia” kroków.
Tutaj też developerzy mogą się popisać, aplikacje typu endemondo będą miały co robić na tego typu smartwatch’ach.

Taka prosta, a przydatna porada, jak wykonać ScreenShot, proszę bardzo…

Więcej dodatkowych możliwości dopowie sobie każdy kreatywny użytkownik. Jestem przekonany, że ilość aplikacji, a przez to nowych możliwości będzie rosła z czasem.

8. Bateria – Samsung Gear S

Bateria o pojemności 300 mAh wydaje się być wystarczająca, jednak niedosyt jest.

Gdy zaczniemy bawić się smartwatch’em, bateria jakoś szybko się zużywa, oczywiście należy kontrolować interfejsy połączeniowe (GPS/GSM/WIFI/BLUETOOTH) i wyłączać te najmniej potrzebne.

Zalecam wyłączać 3G zostawiając komunikację internetowa na poziomie 2G, gdy korzystamy z karty SIM, w technologi 2g (GPRS/EDGE), powiadomienia i otwieranie pojedynczych stron trwa niewiele dłużej, ale zużywa znacznie mniej energii, ok. 30 % mniej niż komunikacja 3G.

Korzystając z automatycznego doboru podświetlenia oszczędzamy akumulator, najgorszym co możemy zrobić, to ustawić ekran na maxa, wyłączając automatyczny czujnik i do tego dołożyć długi czas zanim sam się wygasi ekran.

Dobrym rozwiązaniem może być, wyłączenie czujnika ruchu w ustawieniach, by sam nie budził ekranu, wtedy musimy nacisnąć guzik, by ekran się zapalił, jednak oszczędzamy sporo energii.

Każdy sam sobie dopasuje ustawienia względem swoich potrzeb, ale odpowiednie i racjonalne podejście pozwoli nawet na 2-4 dni pracy na jednym ładowaniu.

Dodatkowym i bardzo fajnym pomysłem Samsunga jest w stacji dokującej power bank o pojemności 350 mAh, który nawet bez ładowarki jest w stanie naładować smartwatch’a do ok 90%, lub nawet ok 100%, gdy smartwatch jest wyłączony podczas ładowania. Szczególnie przydatna funkcjonalność, gdy wyjeżdżamy za miasto bez smartfona i naszym jedynym środkiem komunikacji jest smartwatch.

9. Ekran – Samsung Gear S

Wyświetlacz smartwatch’a Samsung Gear S, to mistrzostwo świata, 2 cale pięknego, zakrzywionego obrazu o rozdzielczości 360 x 480 pikseli, który w połączeniu z idealnie pracującym dotykiem sprawia ogromne wrażenie na użytkowniku. Wyświetlacz świeci mocno i ostro, nawet w słońcu damy rade odczytać informacje, poniekąd zakrzywiony ekran bardzo pomaga.

W filmie pokazuję całe menu smartwatch’a Samsung Gear S.

Brak tu zacięć, nietrafnych dotknięć, czy też bladych kolorów. Wyświetlacz Super AMOLED prezentuje się świetnie, tak samo jak na najnowszych smartfonach Samsunga. Pisanie na małej klawiaturze qwerty jest proste, prawie zawsze trafiamy w literę jaką chcemy.

10. Wydajność – Samsung Gear S

Samsung Gear S wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor 1 GHz, który czuwa nad płynnością i wydajną praca systemu, podczas uruchamiania wielu programów. Podczas testu ponad tygodniowego, nie miałem sytuacji, gdzie smartwatch się zawieszał czy też spowalniał, chociaż testowo instalowałem sporo aplikacji, wszystko działało płynnie.

Wsparcie 512 MB pamięci RAM daje nam solidny zapas przy otwieraniu dużych aplikacji, tak by działać wielowątkowo.

Możemy uruchomić kilka aplikacji naraz i do nich wracać.

W różnych filmach z obsługi Smartwatch’a możecie zobaczyć, jak system TIZEN płynnie działa, jeżeli w parze za tą płynnością pójdzie spora dawka aplikacji, to smartwatch Gear S stanie się świetną alternatywą dla smartfona. Tak mówię to świadomie, gdybym miał większość aplikacji typu facebook, twitter, chrome na zegarku, pewnie bym go kupił. Mnie interesuje opcja komunikacji bez połączenia ze smartfonem, tylko i wyłącznie, czyli niezależnie.

11. Podsumowanie – Samsung Gear S

Smartwatch Samsung Gear S w moim przekonaniu to świetna konstrukcja, rewelacyjne materiały, super wizja i porządne podzespoły.

Taki produkt musi być skazany na sukces, a 2 cale powinny mu to zapewnić, na chwilę obecną głównym “ALE” jest brak wielu aplikacji, które można by powiedzieć są standardowe na co dzień, jestem przekonany, że szybko developerzy uzupełnia te braki i smartwatch stanie się w pełni niezależnym urządzeniem. Konstrukcja Gear S to mistrzostwo konstrukcyjne, a Ci, którzy zegarka nie mieli okazji testować na żywo, a jedynie opierają swoje uwagi na zdjęciach, niech przetestują produkt na żywo, od samego początku, gdy otwieramy pudełko, robi wrażenie…

Jako, że urządzenie może pracować w 2 trybach, jeden kompletnie niezależny, tj wyłączamy moduł bluetooth w smartwatch’u, drugi zależny, czyli uruchamiamy bluetooth w smartwatch’u i smartfonie oraz łączymy urządzenia aplikacją Gear Manager na smartfonie, wtedy smartwatch korzysta z powiadomień ze smartfon’owych aplikacji, takich jak Facebook, poczta elektroniczna itp.

Mnie tak nie specjalnie potrzebnie taki przedłużacz jest potrzebny, ja chciałbym by smartwatch był w pełni uniezależniony od smartfona i po części tak jest teraz, ale gdy developerzy napiszą aplikacje na TIZEN’a, to będzie tryb pierwszy jeszcze bardziej prawdopodobny i chętny do korzystania przez klientów. W takiej opcji, smartfona będzie można schować do szuflady, a w ruch znowu rusza aparaty cyfrowe, bo skoro aparatu nie będzie w smartwatchu, a wygoda korzystania ze smartwatch’a będzie tak duża, żeby zostawić smartfony w domu, to by zrobić dobre zdjęcie zaczniemy korzystać ze sprzętu foto, co ostatnio staje się coraz rzadsze na poczet aparatu w smartfonie.

Czy Samsung Gear S ma przed sobą przyszłość? – OCZYWIŚCIE, że tak, nie trudno sobie wyobrazić, jak coraz większa ilość użytkowników smartfona przechodzi na smartwatch’a, sam byłbym tym zainteresowany, jednak najpierw muszę mieć większość aplikacji smartfon’owych w smartwatch’u, nie istotne, że ekran mały, istotne że będą i da się skorzystać, nawet w ograniczonym zakresie, przez wielkość ekranu.

Minusy:

  • Brak aparatu / kamery do wideorozmów
  • Brak wielu aplikacji, które dostępne są na smartfony Android
  • Brak NFC
  • Wymuszona komunikacja ze smartfonem Samsung po pierwszym uruchomieniu smartwatch’a oraz przy instalacji aplikacji, aktualizacji softu
  • Brak slotu karty microSD (choćby nawet w stacji dokującej)

Plusy:

  • Funkcja telefonu
  • Funkcja nawigacji GPS (obecnie tylko piesza)
  • Świetny design
  • Rewelacyjny 2 calowy ekran Super AMOLED
  • Bardzo dobry dźwięk z głośnika wbudowanego
  • Świetnie dopasowana konstrukcja do kształtu nadgarstka
  • Bluetooth v4.1
  • WiFi b/g/n
  • Wymienne paski
  • Szybki i stabilny system TIZEN
  • Duża rozdzielczość ekranu 360 na 480 pikseli

Smartwatch Samsung Gear 2 to urządzenie bardzo innowacyjne, wnosi nowe istotne możliwości, przez co zmieniają się możliwości użytkownika, a przez co mogą zmienić się priorytety, jak chociażby rezygnacja ze smartfona, na rzecz smartwatch’a, a brak aparatu i kamery ze smartfona zastąpimy zwykłym aparatem, o znacznie lepszych parametrach.

Moim zdaniem, kierunek Samsunga względem smartwatch’y jest idealny, jestem przekonany, że system TIZEN szybko będzie zdobywał coraz większą ilość użytkowników, a aplikacje na ten system, czyli na smartwatch’e będą tworzone zapałem i pomysłowością.

Jako, że system android odnosi sukcesy, to wystarczy, by aplikacje z androida przenieść na TIZEN’a i już będziemy prawie w domu, tak przynajmniej jest w moim przekonaniu. Myślę, że za rok, kilkakrotnie więcej osób będzie używało smartwatch’y niż dziś. W tym prawdopodobnie ja.

No i przychodzi odpowiedzieć na pytanie, czy smartwatch w obecnej formie i etapie rozwoju jest warty swej ceny, czy warto kupić?

Na pewno tak, ale nie dla Wszystkich, trzeba dobrze rozważyć za i przeciw, taki bilans, dopiero wówczas wybrać, tak by potem nie narzekać, bo się czegoś nie wiedziało, albo oczekiwało gruszek na wierzbie.

Dziękujemy za wypożyczenie do testów smartwatch’a Samsung Gear S firmie Samsung Polska.


698px-Samsung_Logo.svg

Strona produktu: http://www.samsung.com/pl/consumer/mobile-phone/smartwatch/smartwatch/SM-R7500ZKAXEO

Zapraszam wszystkich do subskrypcji naszego kanału ForumWiedzy.pl  na YouTube, gdzie udostępniamy nasze materiały wideo dla Was oraz polubienia naszego profilu ForumWiedzy.pl  na Facebooku.

Już niedługo kolejne recenzje, testy, unboxingi…

Visits: 0

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl