Wymiana Oleju i Filtra Oleju – Opel Astra G – Manual – APARTS.pl

Wymiana Oleju i Filtra Oleju – Opel Astra G – Manual – APARTS.pl

Kroki postępowania:

1. Zakupujemy nowy olej GM 10w40 półsyntetyczny (ew. syntetyczny lub mineralny, zależnie jaki mieliśmy wcześniej, ew. innej marki), nowy filtr oleju oraz pierścień uszczelniający śrubę miski olejowej w motoryzacyjnym sklepie internetowym APARTS.pl – (polecamy!).
Zamówienie powyżej 200 zł macie wysyłkę GRATIS! Przy finalizacji zamówienia na stronie sklepu wpiszcie kod FORUMWIEDZY, może uzyskacie dodatkowy rabat :)

2. Narzędzia jakie będą potrzebne to klucz do filtra oleju taśmowy, nasadka lub klucz płaski, oczkowy, francuski 19mm oraz klucz dynamometryczny (nie jest niezbędny, ale zalecany), wiaderko na zużyty olej z wieczkiem, by móc szczelnie zamknąć po uzupełnieniu i zawieźć do punktu utylizacji ew. warsztatu samochodowego. Nie wolno wyrzucać do śmieci lub wylewać na ziemię!

Wymiana Oleju i Filtra Oleju - Opel Astra G - Manual - APARTS.pl
Wymiana Oleju i Filtra Oleju – Opel Astra G – Manual – APARTS.pl

3. Wykręcamy korek oleju, by olej mógł swobodnie spłynąć do miski olejowej

1. Wykręcamy korek oleju
1. Wykręcamy korek oleju

4. Odkręcamy śrubę miski olejowej kluczem 19mm i zlewamy stary olej do wcześniej przygotowanego wiaderka

5. Luzujemy filtr oleju kluczem do filtra oleju w czasie, gdy stary olej jeszcze skapuje do wiaderka.

6. Nakładamy na śrubę nowy pierścień uszczelniający miedziany, wkręcamy uważnie śrubę ręką do miski olejowej, dokręcamy kluczem dynamometrycznym z siłą 45 N*m (Newton*metr).

7. Odkręcamy stary filtr oleju

8. Nakładamy na nowy uszczelkę nowego filtra oleju olej, by filtr łatwo się wkręcał bez oporów

19. Uszczelkę nowego filtra oliwimy

 

9. Czyścimy gniazdo filtra oleju i miejsca gdzie olej pobrudził miskę olejową, by potem nie dymił z pod maski gorący olej, gdy uruchomimy silnik i nagrzejemy do temperatury roboczej.

 

10. Uzupełniamy zawieszkę oleju i przyczepiamy w widocznym miejscu pod maską, by każdy wiedział kiedy i jakibył wymieniany.

24. Uzupełniamy i przyczepiamy zawieszkę informacyjną

 

11. Wlewamy nowy olej 3 litry (x16xel opel astra g) do silnika (pół litra mniej niż wynosi pojemność oleju w silniku wg instrukcji)

12. Czyścimy korek oleju i zakręcamy go.

13. Uruchamiamy silnik na 10-15 minut, by olej dotarł do całego silnika, po tym czasie wyłączamy silnik i po 15 minutach sprawdzamy ilość oleju wskaźnikiem stanu oleju, powinien być powyżej połowy do maksimum na skali (od minimum do maksimum jest 1 litr różnicy). Nie można mieć więcej niż maksimum oleju w silniku, nadmiar należy odciągnąć np. strzykawką z gumowym wężem.

Większa ilość oleju iż maksimum może uszkodzić katalizator i inne elementy silnika.

Wskaznik ilości oleju

 

Wszelkie części zamienne, oleje, filtry, narzędzia kupujemy w internetowym sklepie motoryzacyjnym www.APARTS.pl – polecam! Świetne ceny, dostawa gratis przy zamówieniu od 200 zł, pełne wsparcie przy zakupie. Polecamy!

Zapraszam do subskrypcji mojego kanału ForumWiedzy.pl na YouTube, gdzie znajdziecie sporo poradników krok po kroku w formie filmu wideo, a kolejne poradniki pojawiają się co kilka dni.

Jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek pytania, uwagi, piszcie w komentarzu na YouTube pod filmem.

Pozdrawiam

Bogdan

Polecam kupić w sklepie internetowym motoryzacyjnym APARTS.pl:

Views: 181

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl