Wymiana Świec Zapłonowych Iskrowych GM w Opel Astra G – Manual – APARTS.pl

Wymiana Świec Zapłonowych Iskrowych GM w Opel Astra G – Manual – APARTS.pl

Kroki postępowania:

1. Zakupujemy nowe świece GM (ew. innego producenta dopasowane do naszego silnika w samochodzie) w motoryzacyjnym sklepie internetowym APARTS.pl – (polecamy!).
Zamówienie powyżej 200 zł macie wysyłkę GRATIS! Przy finalizacji zamówienia na stronie sklepu wpiszcie kod FORUMWIEDZY, może uzyskacie dodatkowy rabat :)

 

2. Narzędzia jakie będą potrzebne to klucz do świec 16mm, najlepiej na na dużej grzechotce z długą przedłużką. Dodatkowo przydadzą się narzędzia z kompletu  narzędzi MAXGEAR 108 części, który polecam kupić każdemu, kto przy samochodzie swoim czasem coś naprawiał oraz klucz dynamometryczny Manessmann nastawny, by odkręcić lub dokręcić dowolne śruby, nakrętki z odpowiednią siłą wyrażaną w N*m. Narzędzia te wszystkie kupimy w Internetowym Sklepie Motoryzacyjnym www.APARTS.pl – POLECAM!

3. Odkręcamy 2 śruby pokrywy plastikowej silnika, gdy silnik jest zimny bądź chłodny! Na gorącym silniku możemy uszkodzić gwint w głowicy. Ściągamy gumowe przewody od pokrywy silnika i zdejmujemy pokrywę. Żeby zdjąć osłonę, należy wykręcić na chwilę korek wlewu oleju, który blokuje pokrywę.

4. Wyciągamy wtyczkę, odchylając plastikowy element w stronę szyby i ciągnąć wtyczkę góra/dół/góra/dół i wtyczka wychodzi bez problemu. Należy uważać, by nie uszkodzić tego złącza wielostykowego. Następnie odkręcamy gwiazdką T30 4 śruby trzymające listwę zapłonową do pokrywy zaworów. Po ich odkręceniu wyciągamy listwę ciągnąc do góry dwoma rękami. Następnie sprawdzamy wizualnie stan 4 gumowych “fajek”, które prowadzą prąd do świecy.

5. Odkręcamy 4 świece kluczem do świec z zestawu MAXGEAR 108 częściowego, jest tam duża grzechotka, przedłużka na 1/2 cala, przegub i nasadka do świec 16mm z gumową wstawką zabezpieczającą świecę przed uszkodzeniem podczas wykręcania oraz ułatwiająca wyciąganie i wsadzanie świecy na do gniazda. Jeżeli w ten sposób nie będziemy mogli odkręcić świecy, można skorzystać z klucza dynamometrycznego, który zalecam Wam kupić przed rozpoczęciem prac z samochodem. Klucz dynamometryczny jest bardzo długi, zatem bez problemu odkręcicie za jego pomocą najciężej zakręcone świece.

6. Wkręcamy 4 nowe świece do pierwszego oporu, następnie dokręcamy wszystkie 4 świece kluczem dynamometrycznym nastawnym ustawionym na 25 N*m (taka wartość w przypadku silnika x16xel, w innych silnikach może być inna). Gdy klucz zaskoczy, nie kręcimy dalej, świeca w tym momencie jest dokręcona idealnie, gdy dokręcimy kluczem dynamometrycznym 4 świece, czynność powtarzamy, by upewnić się, że wszystkie świece są dobrze dokręcone kluczem dynamometrycznym.

7. Zakładamy listwę zapłonową DIS na swoje miejsce, wsadzamy wtyczkę wielostykową do giazda i dokręcamy 4 śruby do głowicy trzymające listwę w bezruchu. Nie dokręcamy mocno, tylko do pierwszego oporu i jeszcze trochę, ok. 8 N*m jeśli posiadamy klucz dynamometryczny o takiej wartości.

Wymiana Świec Zapłonowych Iskrowych GM w Opel Astra G - Manual - APARTS.pl 29 Wymiana Świec Zapłonowych Iskrowych GM w Opel Astra G - Manual - APARTS.pl 31 Wymiana Świec Zapłonowych Iskrowych GM w Opel Astra G - Manual - APARTS.pl 30

8. Odkręcamy korek wlewu oleju, zakładamy plastikową osłonę silnika, mocujemy przewody gumowe do obudowy i wkręcamy korek wlewu oleju na miejsce.

9. W tym momencie usuwamy wszelkie narzędzia, materiały z komory silnika i możemy uruchomić silnik sprawdzając czy wszystko działa.

Wymiana świec została wykonana bardzo dobrze i możemy cieszyć się żwawszym silnikiem, dzięki czemu nawet na wyższym biegu możemy pokonywać wzniesienia niż dotychczas, np. jazda po górskich drogach.

Wszelkie części zamienne, oleje, filtry, świece, narzędzia kupujemy w internetowym sklepie motoryzacyjnym www.APARTS.pl – polecam! Świetne ceny, dostawa gratis przy zamówieniu od 200 zł, pełne wsparcie przy zakupie. Polecamy!

Zapraszam do subskrypcji mojego kanału ForumWiedzy.pl na YouTube, gdzie znajdziecie sporo poradników krok po kroku w formie filmu wideo, a kolejne poradniki pojawiają się co kilka dni.

Jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek pytania, uwagi, piszcie w komentarzu na YouTube pod filmem.

Pozdrawiam

Bogdan

Polecam kupić w sklepie internetowym motoryzacyjnym APARTS.pl:

Views: 303

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl