X-KOM kupiłem monitor AOC 24V5CW, czas dostawy wydłużony, brak jednego portu HDMI i funkcji HDR10… Ku przestrodze.

Cześć, krótko opiszę Wam mój zakup monitora AOC 24V5CW/BK https://www.x-kom.pl/p/1169538-monitor-led-24-235-264-aoc-24v5cw-bk.html , który okazał się faktycznie delikatnie mówiąc odbiegający od opisu na stronie X-KOM – nr zamówienia 700009524954, a sam czas dostawy monitora od momentu zakupu też nie był zadowalający, ale do rzeczy.

Poniżej zrzut ekranu zamówionego przeze mnie monitora AOC.

Zrzut ekranu z dn. 21.06.2024 r. godz. 10:00

1. Monitor kupiłem online przez Internet (nr zamówienia 700009524954) na stronie X-KOM w dniu 14.06.2024 (piątek) w południe, a już o 13:52 otrzymałem mailem potwierdzenie przyjęcia zamówienia z X-KOM.
Monitor dotarł do mnie ostatecznie kurierem FedEx dopiero w dniu 20.06.2024 (środa). Niby nie jest to jakoś szczególnie długo, ale jednak w obecnych czasach zakupów internetowych, to sporo czasu.
X-KOM tłumaczył mi się tym, że musiał monitor ściągnąć od producenta bezpośrednio, specjalnie dla mnie, chyba jeszcze nikt tego modelu nie kupował i nie mieli na stanie.
Szkoda tylko, że nie było tej informacji o wydłużonej dostawie przy zamówieniu, bo wybrałbym inny monitor, szczególnie, że zależało mi na czasie, no trudno, pozostał mały niesmak, następnym razem, zanim kupię, zapytam na czacie X-KOM czy infolinii, o przewidywany czas dostawy, czy trzeba będzie dłużej czekać, to istotne, jak kupujesz coś z myślą o jakimś terminie, np. prezent…, a tak było u mnie.

2. Monitor w opisie na stronie X-KOM ma mieć 2 porty HDMI 1.4, nawet na stronie producenta AOC jest taka informacja, a faktycznie monitor ma 1 port HDMI, co można też dostrzec na ostatnim zdjęciu na stronie X-KOM. Skupiłem się na specyfikacji, jej zaufałem, a że 2 porty są dla mnie wymagane, to dlatego też wybrałem ten model, no ale jak widać człowiek odpowiedzialny za ten produkt po stronie firmy AOC oraz X-KOM po prostu dał ciała. Jeszcze nie zdecydowałem, czy zwrócę ten monitor, czy też zastosuję przejściówkę z portu Display Port na HDMI, by mieć 2 dostępne porty HDMI (PS5 i Komputer PC).

Poniżej zrzut ekranu z oferty X-KOM (informacja o 2 portach HDMI, a jest faktycznie 1)

Zrzut ekranu z dn. 21.06.2024 r. godz. 10:00

Poniżej zrzut ekranu ze strony AOC (informacja o 2 portach HDMI, a jest faktycznie 1)

Zrzut ekranu z dn. 21.06.2024 r. godz. 10:00

Zdjęcie ze strony X-KOM, gdzie pokazane jest, że jest tylko jeden port HDMI…

Zrzut ekranu z dn. 21.06.2024 r. godz. 10:00

3. Monitor w opisie na stronie X-KOM ma informację, że posiada HDR10, czyli współpracę HDR z systemem Windows 11, dzięki czemu obraz jest lepszej jakości, wysokiej rozpiętości tonalnej, lepsze kolory, no ale jakież było moje zdziwienie po podłączeniu monitora oryginalnym kablem HDMI do Komputera PC (karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3060), a w ustawieniach ekranu jest informacja, że protokół HDR jest nieobsługiwany…
X-KOM na czacie zasugerował, bym pobrał oprogramowanie ze strony AOC https://aoc.com/pl/products/monitors/24v5cw i zainstalował program i-MENU (sterowniki, program do sterowania) – https://aoc.com/pl/products/monitors/24v5cw/downloads, no ale niestety, to nic nie dało, nawet po uruchomieniu ponownie komputera. Dodatkowo w ustawieniach tego programu i-MENU jest opcja aktualizacji firmware, ale ten monitor nie jest obsługiwany.
X-KOM na czacie zasugerował, bym skontaktował się bezpośrednio z serwisem AOC, no to jakiś żart pomyślałem i poprosiłem o pozyskanie informacji, bo błąd w opisie i odpowiada za mój zakup X-KOM, to niech wyjaśnia problemy, a nie mnie zrzuca na samodzielne rozwiązywanie problemów.

Podsumowując, miał być szybki i prosty zakup, a okazało się, że był wydłużony czas dostarczenia i do tego 1 portu HDMI nie ma oraz funkcjonalność HDR10 jest wymyślona, bo jej nie ma, jedyna funkcja HDR jaka jest, to w ustawieniach monitora można włączyć HDR GRA / FILM i chyba BIURO, daje to ciekawszy obraz, ale nie we współpracy z Windows 11 i natywnym wsparciem systemowym, a takie miało być wg specyfikacji X-KOM (HDR 10).

Powyższe problemy, opisane przeze mnie powyżej, to wielu powie, że to drobnostka, no ale jak się kupuje coś, to oczekuje się, że będzie zgodnie z opisem, a jak nie jest, to oczywiście można skorzystać z opcji zwrotu, ale to wszystko wymaga pracy, czasu, no i wiąże się z delikatnym wkurzeniem, bo powinno być wszystko OK.

Sprawa zgłoszona do X-KOM i albo zwrócę monitor, albo X-KOM zaproponuje obniżenie ceny, co też biorę pod uwagę, jako rozwiązanie ww. problemów/braków. Tak czy siak, proponuję dopytywać o czas dostawy i samodzielnie weryfikować wszystkie szczegóły, funkcje, czy zgadzają się faktycznie z opisem na stronie specyfikacji X-KOM, bo jak widać na moim przykładzie, błędy się zdarzają, a ich beneficjentem jest potem klient.

Dodatkowo tak się zastanawiam, dlaczego AOC POLSKA nie dostarcza w Polsce polskiej instrukcji obsługi monitora, gdzie są opisy funkcji itp. Menu w monitorze jest w języku polskim, ale dlaczego nie ma instrukcji w języku polskim, skoro decydują się na sprzedaż swoich produktów w Polsce, w mojej opinii to podstawa dla użytkownika, skoro kupuje z oficjalnego źródła produkt w Polsce.
Na stronie AOC POLSKA w wyborze języków instrukcji, polskiego nie ma, szkoda, szczerze, nie spodziewałem się, że to jest jeszcze możliwe, a jednak. Polska i polscy klienci są traktowani nadal jak trzeci świat, że nie należy im się instrukcja w języku polskim…

Powyższe co opisałem, to nie są wielkie problemy, bo można po prostu oddać monitor, co będzie wymagać zdemontowania, spakowania, zgłoszenia zwrotu, czyli czas, praca, ale postanowiłem opisać szczegóły, by inni mogli skorzystać, a ślad o takich sytuacjach powinien być, bo jak widać, gdzieś zawiodły procesy w X-KOM, a i AOC POLSKA, że stało się jak się stało.

Dodałem dzisiaj 21.06.2024 opinię na stronie X-KOM 4 gwiazdki i w opisie dodałem, że brakuje jednego portu HDMI oraz nie działa HDR 10, to moja opinia została zweryfikowana i usunięta… SZOK! 🙂

Jak się skończy sprawa zgłoszenia problemów, postaram się zaktualizować artykuł po ostatecznych ustaleniach z X-KOM.

AKTUALIZACJA 24.06.2024

X-KOM odpisał na mój mail, że był błąd, poprawili ilość portów HDMI na 1, bo rzeczywiście był błąd.

Odnośnie HDR10, nadal brak konkretów, tylko jakiś link do strony o certyfikatach, ogólne info oraz zapewnienie bez pokrycia w faktach, że jest to monitor HDR, a nie o to pytałem, czy jest HDR, tylko jak włączyć HDR10, bo póki co nie ma współpracy z Windows 11 w ustawieniach ekranu, a być powinna.

AKTUALIZACJA 28.06.2024
Firma AOC POLSKA udzieliła mi odpowiedzi względem mojego zapytania / zgłoszenia, że monitor prawdopodobnie nie ma certyfikatu HDR10, przez co nie jest wykrywany w Windows 11, jako wyświetlacz HDR, a na stronie X-KOM w specyfikacji było wyraźnie zaznaczone, że ten monitor ma HDR10 (zrzuty ekranu powyżej).

Jak się okazuje, miałem rację, X-KOM popełnił błąd w specyfikacji produktu w swoim sklepie, przez co kupiłem produkt, który nie ma funkcji. Zwracałem uwagę na tę funkcję, dlatego też wybrałem ten monitor.
Wychodzi na to, że zostałem wprowadzony w błąd i straciłem swój czas na zgłoszenie problemu, udowadnianie, że X-KOM jest w błędzie. Tragiczne jest to, że mimo tego, że klient, który kupił produkt i widzi nieprawidłowość, zgłasza problem, to X-KOM zamiast sprawdzić i przyznać, to wysyła mi jakieś maile z linkiem, że HDR jest. Opiekun produktu w X-KOM, jak widać wykazał się błędnym działaniem, w mojej ocenie to oznaka niekompetencji w zakresie produktu, którym się opiekuje.

Mail od AOC POLSKA, potwierdzający, że ten monitor nie ma HDR10, a AOC w swojej specyfikacji zapewnił, że jest HDR10. O błędnej ilości portów HDMI już nawet nie wspomnę.

PODSUMOWUJĄC

Dziś zweryfikowałem specyfikację na stronie X-KOM i już są poprawione 2 parametry, które zauważyłem, że są błędne w stosunku do stanu faktycznego, czyli nie 2, a 1 port HDMI oraz Brak HDR10. Czyli w pełni miałem rację, X-KOM popełnił 2 błędy przy 1 produkcie, a konkretnie OPIEKUN PRODUKTU po stronie X-KOM.

Dziś wysłałem do nich prośbę/żądanie o obniżenie ceny produktu, który kupiłem i już jest użytkowany, w pełni uzasadniona sprawa, mam nadzieję, że przeproszą za swoje błędy i sprawa zostanie zakończona.

AKTUALIZACJA 09.07.2024:

X-Kom na moją prośbę zaproponował obniżenie ceny, sprawa zakończona i rozliczona fakturą korygującą, wskazane przeze mnie błędy miały miejsce, miałem rację w zakresie braku HDR10 i braku jednego portu HDMI, czyli przy moim zakupie były błędy w specyfikacji na stronie X-KOM, już poprawili. Nawet AOC Polska wysłał do mnie mail z potwierdzeniem, że nie jest to monitor HDR10 :).

Pozdrawiam
Bogdan

Views: 14

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl