Zabudowa rur gazowych w mieszkaniu – jak zrobić

W lokalach mieszkalnych można zabudować rury gazowe, ale może to być jedynie lekka zabudowa z płyt kartonowo gipsowych, paneli ściennych lub innych elementów, które można szybko usunąć, w razie potrzeby.

Nie można zapominać o otworach w tej zabudowie, np. okrągłe 4 centymetrowe otwory do mebli lub inne, wszędzie tam, gdzie są (mufy, kolanka, trójniki itp.), by móc analizatorem gazu sprawdzić szczelność tych elementów podczas kontroli gazowej. W zabudowie musi też być kratka wentylacyjna, tak by ew. ulatniający się gaz z połączenia uchodził do wentylacji, a nie kumulował się, co spowoduje bardzo niebezpieczne środowisko do wybuchu.

Należy też pamiętać o tym, by pomieszczenie było wentylowane skutecznie, tak więc drzwi do pomieszczenia muszą mieć kratkę wentylacyjną, o którą zwykle upomina się KOMINIARZ, że być musi, ew. okręgi lub podcięcie drzwi, by zapewnić skuteczną wentylację pomieszczenia.

Jeżeli instalacja gazowa przeszła próbę szczelności przez uprawnionego instalatora (nie ma mowy o samowolce, zawsze wg projektu budowlanego, PROJEKTANT + WYKONAWCA, ew. sam WYKONAWCA, gdy nic nie było zmieniane względem starej instalacji), to po tym fakcie nie można już zabudowywać instalacji, no chyba że ponownie po zabudowie wezwiemy uprawnionego instalatora na próbę szczelności, czy wszystko jest OK.

Mam nadzieję, że te kilka słów się Wam przyda, jeśli rozważacie zabudowę rur gazowych. Pozdrawiam.

Subskrybuj kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, by być na bieżąco z praktycznymi poradnikami.

Views: 934

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl