5 najważniejszych cech komputera do montażu wideo i obróbki foto

Nie istnieje jeden idealny zestaw podzespołów komputerowych do profesjonalnej obróbki grafiki i wideo. Inne potrzeby i wymagania będzie miała osoba pracująca z Photoshopem, a inne zajmująca się modelami 3D. Dlatego w poniższym poradniku skupiliśmy się na ogólnych zasadach i kryteriach wyboru odpowiednich elementów stacji roboczej.

Mocny procesor

 

Najważniejszy podzespół komputera do pracy z grafiką i wideo to bez wątpliwości procesor. Jest on odpowiedzialny za obsługę wszelkich zadań obliczeniowych. Tym samym, to od niego zależy jak szybko zostaną wykonane procesy związane z edycją grafiki czy konwersją plików. Kupując komputer do profesjonalnych zastosowań nie warto oszczędzać na procesorze, mimo że stanowi on znaczną część ceny zestawu. Jego ewentualna wymiana na lepszy model może w przyszłości okazać się problematyczna i kosztowna.

Wybierając procesor w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę liczbę rdzeni i wątków oraz taktowanie. W najnowszych seriach urządzeń najbardziej optymalne pod względem wydajności będą modele z sześcioma i ośmioma rdzeniami oraz odpowiednio 12 i 16 wątkami. Najlepszym wyborem będą serie Intel Core i7 lub alternatywnie AMD Ryzen 7. Przykładem takiego modelu jest Intel Core i7 8700K. 6 rdzeni i 12 wątków zapewnia mu doskonałą wydajność. Bazowe taktowanie w tym modelu wynosi 3,7 GHz, ale technologia Turbo Boost 2.0 w przypadkach dużego obciążenia może zwiększyć taktowanie aż do 4,7 GHz. Co więcej, modele z oznaczeniem “K” na końcu nazwy posiadają odblokowany mnożnik co pozwala na “podkręcenie” taktowania zegara. Kosztuje on około 1500 zł.

Najbardziej wydajne procesory na rynku kosztują kilkakrotnie więcej niż powyższy model. Jeżeli mamy bardzo wysokie wymagania (i równie wysoki budżet) możemy pokusić się nawet o procesory Intel z serii 9 Extreme, które oferują aż do 18 rdzeni i 36 wątków. Odpowiednikiem w ofercie AMD jest Ryzen Threadripper z 16 rdzeniami i 32 wątkami, który jest znacznie tańszy. W większości gotowych stacji roboczych znajdują się jednak modele Intela.

Duża ilość pamięci RAM

 

Ilość i prędkość pamięci operacyjnej bezpośrednio wpływa na efektywność pracy na komputerze. Element ten znalazł się na naszej liście poniżej procesora głównie ze względu na to, że jego cena jest dużo niższa, a nowe kości RAM możemy bez problemu dokupić i wymienić w razie potrzeby. Minimum zalecanym do obsługi większości programów graficznych jest 8 GB RAM. Jednak dla zapewnienia sprawnej pracy warto już na start zamontować dwukrotnie więcej. Bardziej zaawansowane zastosowania, szczególnie montaż wideo i grafika 3D wymagają już zainwestowania w większą ilość RAM-u. Optymalne będzie 32 GB, jednak nawet 64 GB się nie zmarnują.

Drugim ważnym parametrem po wielkości jest taktowanie. Pod tym względem warto wybierać modele o wyższej częstotliwości pracy. Najszybsze modele z taktowaniem powyżej 3000 MHz powinny spełnić wszystkie wymagania.

Szybkie dyski SSD

 

Choć dyski znalazły się dopiero na trzeciej pozycji w naszym zestawieniu to nie można bagatelizować ich znaczenia. Służą one jedynie do magazynowania danych, ale mają ogromny wpływ na tempo i komfort pracy. Prędkość zapisu i odczytu danych przekłada się na czas kompresji plików, szybkość ich przenoszenia, zapisywania czy otwierania.
W stacjach roboczych niemal konieczne jest stosowanie dysków SSD. Są one znacznie szybsze od dysków magnetycznych, ale niestety także droższe. Dodatkowo gwarantują zdecydowanie wyższy poziom wytrzymałości, a tym samym ochrony danych. Ich konstrukcja nie posiada ruchomych elementów w odróżnieniu od dysków HDD, więc są bardziej odporne na upadki i uszkodzenia mechaniczne.

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem, które pozwala zoptymalizować wydajność i koszt jest połączenie w jednym zestawie obu rodzajów pamięci. Dysk systemowy powinien być w technologii SSD, wystarczającą pojemnością będzie około 256 GB. Kolejny nośnik SSD  przeznaczony na pliki, na których obecnie pracujemy musi być większy, minimum 500 GB. Na pozostałe dane wystarczy tańszy dysk HDD o pojemności co najmniej 2 TB.

Oczywiście nawet w obrębie jednej technologii istnieją znaczące różnice w sprawności i cenach. Najwyższą wydajność oferują dyski SSD korzystające z interfejsu PCIe 3.0 x4 NVMe M.2. Przykładem takiego modelu jest Plextor M9PeY wykonany w technologii 3D Nand. Oferuje on prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego na poziomie 3200 i 2000 MB/s. Wersja 512 GB kosztuje około 900 zł, co oznacza, że model prezentuje dobry stosunek jakości i wydajności do ceny.

Wydajna karta graficzna

 

W przypadku grafiki 2D i retuszu zdjęć wydajna karta graficzna nie jest konieczna. Jednak już podczas pracy z grafiką 3D oraz montażem wideo, szczególnie UHD, staje się niezbędna. Dodatkowo umożliwia ona obsługę wielu ekranów o wysokiej rozdzielczości.
Na rynku dostępne są profesjonalne karty graficzne takie jak nVidia Quadro, zbudowane specjalnie z myślą o stacjach roboczych i przetwarzaniu grafiki. Udostępniają wiele dedykowanych technologii, w tym możliwość wykorzystania mocy GPU do rozwiązywania ogólnych problemów numerycznych. W zdecydowanej większości zastosowań związanych z grafiką i wideo dobrze sprawdzą się także standardowe karty graficzne.

Zapewniają one świetną wydajność, a jednocześnie mają niższe ceny od porównywalnych profesjonalnych modeli. Przykładowo, karta nVidia GTX 1060 w wersji 6 GB, za około 1500 zł,  poradzi sobie bez problemu z kilkoma ekranami oraz przetwarzaniem obrazów w wysokiej rozdzielczości. Oczywiście, jeśli dysponujemy większym budżetem warto kupić wyższy model.

Views: 3

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl