Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port

LATARNIA MORSKA Gdańsk Nowy Port

Latarnia Nowy Port zakończyła swe działania wraz z uruchomieniem latarni w Porcie Północnym, została dopisana do rejestru zabytków i w 2004 roku udostępniona do zwiedzania. Stanowi ośmiokątną wieżę zwężającą się ku górze, zakończoną galerią z misternie kutymi poręczami.

Jedna z najpiękniejszych latarń morskich północnej Europy (pozycja geograficzna 54°24’28”N, 18°39’50”E), mierząca 27 metrów wysokości, latarnia została zbudowana w 1893, a oddana do użytku w 1894 roku. Według legendy jest ona bliźniaczką najpiękniejszej latarni morskiej Ameryki – w Cleveland w stanie Ohio. Była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego.

Latarnia morska Gdańsk Nowy Port była jednocześnie wieżą pilotów portowych i mieściła na swym szczycie – kulę czasu. Podniesienie i spadek kuli w każde południe pozwalało kapitanom statków stojących na redzie portu na dokładne nastawianie ich chronometrów okrętowych, żeby później móc dokładnie określić położenie statku na otwartym morzu. Kula została usunięta i dopiero w 2008 roku została zrekonstruowana i obecnie pokazuje codziennie czas o godzinach 12, 14, 16 i 18-tej.

  • Wysokość latarni: 27 m
  • Zasięg światła: 17 Mm
  • Położenie geograficzne:
  • szerokość 54°24’28” N
  • długość 18°39’50”  E

Źródło informacji: http://www.latarnie.pl/latarnia-morska-gdansk-nowy-port/

 

Zobacz ciekawe miejsca w Polsce, które trzeba zobaczyć:

Zobacz wszystkie latarnie polskie, jakie odwiedziłem:

Zobacz wszystkie latarnie polskie, jakie odwiedziłem z kamerą: https://www.youtube.com/playlist?list=PL0pnNCiKEzWazSS4YQPzYvofF3xe9ss0Y

Jeżeli chcesz coś dodać do tej strony, informacje, reklamę, zgłosić uwagę, poprawkę, napisz na info@forumwiedzy.pl

Odsłony: 17

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl