CHŁODNICA OLEJU vs USZCZELKA POD GŁOWICĄ – objawy

Jeżeli w układzie chłodzenia będzie dużo oleju i w samochodzie mamy chłodnicę oleju, to na 95% chłodnica oleju uległa awarii i trzeba ja wymienić, uzupełnić olej w silniku, następnie cały układ porządnie przepłukać za pomocą płukanki, np. LIQUI MOLY. Czasem trzeba zrobić to 2 lub 3 razy, by układ był w pełni wyczyszczony z tłustego oleju.

Tutaj poradnik jak zastosować płukanie układu chłodzenia:

Po czym na końcu układ chłodzenia należy uzupełnić płynem do chłodnicy zielonym lub różowym według zaleceń producenta.
Objaw uszkodzenia może być rozpoznany też przez kontrole przegrzania silnika.
Z taką usterka nie można jeździć, należy wezwać lawetę o odstawić samochód do warsztatu lub samodzielnie naprawić.

Jeżeli w układzie chłodzenia będziemy mieli tłuste plamy oleju na powierzchni, oczka tłuste jak w zupie, rosole, to prawdopodobnie uszczelka pod głowicą uległa uszkodzeniu.
Aby zweryfikować, czy uszczelka pod głowicą jest uszkodzona, zostawiamy odkręcony korek zbiornika wyrównawczego układu chłodzenia odkręcony, uruchamiamy silnik i zwiększamy obroty silnika do 2000, 3000, 4000 rpm. Podczas zwiększonych obrotów ostrożnie sprawdzamy czy w zbiorniku wyrównawczym pojawiają się bąble spalin, jeśli tak, to mamy niemal pewność, że spaliny przedostają się przez uszczelkę pod głowicą do układu chłodzenia powodując dodatkowo zwiększone ciśnienie w układzie chłodzenia, czyli nabrzmiałe, napompowane gumowe rury z płynem, a także wycieki płynu na różnych trójnikach, przez korek wyrównawczym zbiornika cieczy chłodzącej i zapach płynu w spalinach z układu wydechowego za samochodem.

Z taką usterka nie można jeździć, należy wezwać lawetę o odstawić samochód do warsztatu lub samodzielnie naprawić.

Mam nadzieję, że ten poradnik się Tobie przyda.

Jeżeli miałeś któryś z problemów, to opisz w komentarzu swoją historię, dzięki czemu przyda się ona innym widzom.

Polub film. Subskrybuj kanał. Skomentuj film. Udostępnij film.

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl