Co to jest DRESS CODE biznesowy

Dress code to zbiór zasad na temat dopasowania odpowiedniego ubioru do danej okazji. Jest to jeden z elementów savoir-vivre.

W zaproszeniach na ważne wydarzenia lub uroczystości formalne widnieje w dolnej części informacja o obowiązującym stroju, dzięki czemu uczestnik może przygotować się do takiego spotkania pod względem ubioru. Jeżeli takiej informacji nie ma, to warto skontaktować się z gospodarzem i dopytać o zalecany lub wymagany strój. To zapewni nam, że nie ubierzemy się niestosownie, czyli nad wyraz elegancko lub zbyt mało elegancko, co spowoduje że będziemy po prostu nie pasować do towarzystwa.

Właściwe ubranie stosowne do okoliczności to istota elegancji.

Poniżej wymienię różne rodzaje dress code, które poukładane będą od najbardziej formalnego do najmniej formalnego. Nazwy te możesz spotkać na różnych zaproszeniach okolicznościowych.

 • FORMAL – White tie – czarny frak i biała muszka
 • SEMI FORMAL – Black tie – czarny smoking i czarna muszka
 • FORMAL – Morning dress – żakiet męski (cutaway) z kamizelką i spodniami z różnych tkanin
 • SEMI FORMAL – Morning suit – szary garnitur z żakietem i kamizelką cały z takiej samej tkaniny.
 • Informal attire – black tie optional – bardzo ciemny garnitur z białą lub jasną koszulą i ciemny krawat
 • Business attire – biznesowy klasyczny, czyli oznacza po prostu ciemny, gładki garnitur jednorzędowy z koszulą i krawatem. Koszula może być gładka lub w drobny deseń w kolorze pastelowym, jasnym. Biała koszula sprawdzi się raczej w wieczorowej porze. W dzień warto wybrać odcień błekitu, różu lub mięty.
 • Business smart – biznesowy z elementami swobodniejszymi. Dopuszczalne jest zestawienie marynarki i spodni z różnych tkanin o bardziej sportowym charakterze, np. bawełniana, tweedowa lub lniana marynarka i garniturowe ciemne spodnie. Można zastąpić koszulę z klasycznym kołnierzykiem koszulą nieco mniej formalną z kołnierzykiem typu button down, czyli z kołnierzykiem mniej sztywnym przypiętym guziczkami. Buty mogą być w kolorze czarnym, ale także brązowym.
 • Business casual – biznesowy swobodny styl mniej formlany, który dopuszcza marynarki bardziej sportowe, sztruksowe, lniane lub tweedowe w kratkę, koszule bez krawatów, a nawet dżinsy noszone z obuwiem sportowym. Marynarki mogą być zastąpione swetrem, do którego można założyć koszule z krawatem sportowym, np. wełnianym. Dopuszcza się też golf lub sweter w serek i koszulki polo. Business casual nie przewiduje eleganckiego krawatu wraz z garniturem. Krawat będzie dobry np. do eleganckich spodni, koszuli i marynarki. Do spodni bawełnianych typu chinosy, będzie pasować marynarka typu blezer. Półbuty sznurowane będą najbezpieczniejsze w takim wypadku. Przykładowe kompozycje to: garnitur z rozpiętym guzikiem koszuli pod szyją bez krawata. Spodnie eleganckie z koszulą oraz krawatem i ewentualnie z marynarką lub bez. Spodnie chinosy bawełniane, które nie są zbyt obcisłe w stonowanej kolorystyce i biała koszula z krawatem, która podniesie elegancje chinosów i marynarka.
 • Smart casual – to nieformalna przemyślana do danej okazji elegancja, czyli połączenie pewnych cech stylu eleganckiego i sportowego. Zamiast garnituru, wystarczy marynarka, spodnie typu chino, koszula męska gładka, w prążki, kratę, intensywne kolory, a buty do chinosów warto zastosować w formie półbutów zamszowych, boat shoes, mokasyny, brogsy, sneakersy.
 • Casual – swobodny, nieformalny, weekendowy strój, czyli po pracy, zalecanym jest by jednak nie był krzykliwy z napisami typu: “LUBIĘ PIWO”. Warto zadbać o minimalną elegancję.
 • Active – strój sportowy, treningowy, trekkingowy bez żadnych ograniczeń zwłaszcza w czasie wolnym od pracy. Strój sportowy ma uzasadnienie tylko i wyłącznie podczas uprawiania sportu. Nie powinniśmy go ubierać na spacer w mieście.

Jeżeli chciałbyś dokładnie zgłębić dobór ubioru do danego dress codu, zajrzyj na stronę: https://www.dresscode.pl/blog-dressschool/dress-code-slownik/

Pamiętaj, że reguły Dress Code’u obowiązują w czasie i miejscu pracy, zatem na czas weekendu i po pracy właściwie nie musimy zajmować się Dress Codem, ale warto mimo swobodnej atmosfery i luźnych spotkań dobierać zestawy z umiarem, gdzie warto stosować sportowe, ale eleganckie ubrania zamiast koszulek T-Shirt z napisami typu: “LUBIĘ PIWO”.

Odsłony: 8

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl