Jak żyć bezpiecznie w cyfrowym świecie? Internet Telefon Komputer SMS Mail Bezpieczeństwo Oszustwo

Zagrożenia w Internecie

Zbiór moich rad dla Was, byście byli świadomi niebezpieczeństw, jakie ma Was czekają w cyfrowym świecie.
Do tego świata wchodzimy przez telefon (smartfon), tablet, komputer (laptop) itp.
Naczelną zasada jest, by nikomu i niczemu w Internecie, i poza nim także, na 100% nie ufać, zanim sami tego nie zweryfikujecie.

Mam nadzieję, że moje rady będą dla Was przydatne i spowodują, że będziecie odporni, świadomi niebezpieczeństw istniejących w sferze cyfrowego świata internetu, ale także takich jak zwykły SMS z linkiem lub Mail z załącznikiem itp.

Źródeł i sposobów na oszustwo jest bardzo dużo!

Moje rady:

 1. Nie klikać w linki (hiperłącza do stron internetowych) otrzymywane SMSem na telefon.
 2. Zmieniać hasła do wszystkich używanych aplikacji, stron internetowych itp. przynajmniej raz w roku, np. Facebook, Google, Allegro, Olx, Microsoft, Steam, Gry, Bank itd.
  Nie możesz ufać, że te hasła nigdy nie zostały skompromitowane, czyli skradzione z bazy danych właściciela!
 3. Zmienić PIN do karty płatniczej w banku, bankomacie, oddziale lub przez stronę banku raz w roku. nigdy nie używaj pinu 1234 lub 1111 itp.
 4. Zawsze wykonuj aktualizacje systemu operacyjnego i aplikacji w smartfonie, komputerze, tablecie, by były maksymalnie bezpieczne.
 5. Nie dawaj nikomu telefonu, komputera do używania, nawet okazjonalnego, znajomym, przypadkowym osobom. Jeśli już to patrz na ekran i ręce, kto co robi i ew. podłącza do portu USB.
 6. Zmień hasło i nazwę sieci WiFi w domu, mieszkaniu, biurze, dzięki czemu zminimalizujesz nieautoryzowany dostęp do sieci przez sąsiadów lub obcych.
  Przy okazji zaktualizuj oprogramowanie routera, jeśli jest dostępne.
 7. Nie otwieraj załączników w mailach jakie do Ciebie przychodzą, ze stron internetowych WWW, z Messengera Facebook, WhatsApp, Olx, Skype, zanim telefonicznie nie potwierdzisz u nadawcy, że jest bezpieczny.
 8. Nie dawaj nikomu swojej karty płatniczej, chyba że cały czas widzisz co się z nią dzieje, np. w restauracji na wakacjach.
 9. Pamiętajcie, że w Internecie jest dużo wiedzy, informacji, czyli dobra, ale jest też wiele oszustwa, nieprawdziwych, nieuczciwych ludzi, którzy tworzą nieprawdziwe opinie, komentarze, konta, by tworzyć opłacony punkt widzenia, kreować oszukańczą wizję.

Na sam koniec, proszę Was byście myśleli samodzielnie i nie przyjmowali tego co jest w Internecie jako prawdę objawioną.
Zawsze miejcie ostrożne podejście do informacji, a jeżeli chcecie udzielić gdzieś komentarza lub reakcji, to zastanowcie się na 100%, czy warto oraz czy to Wasz świadomy komentarz i czy nie daliście się zmanipulować przez dziesiątki, a może i setki innych komentarzy, opinii, które powstały na zlecenie, tak by wykreować dany podgląd, punkt widzenia na daną sprawę, produkt, film, osobę itp.

Życzę Wam dużo bezpieczeństwa i samodzielnie myślenia w sferze Internetu, technologii, tak by podejmowane decyzje były zgodne z Waszą wiedzą, przekonaniem, doświadczeniem życiowym.

Ostatnio dosyć często widzę wspaniałych ludzi, którzy nigdy w życiu by się nie zachowali w dany sposób, inny niż zawsze, ale przez ogólnie mówiąc Internet (zmasowane i często fejkowe lajki, komentarze), potrafią działać inaczej, niezgodnie z tym co kiedyś mieli.
Oczywiście można zmieniać podglądy, ale w wielu sytuacjach kreującym jest Internet… a zawsze jest ktoś, gdzieś, komu na czymś zależy, ma jakiś cel, biznes swój lub zlecony.

Jeśli macie ochotę, to udostępnijcie mój film dalej, albo samodzielnie ostrzeżcie innych, szczególnie osoby starsze, rodziców, dziadków, sąsiadów itp.

Jeśli macie coś do dodania na temat niebezpieczeństw lub opisać swoją lub znaną historię, to zapraszam do komentowania.

Serdecznie Was pozdrawiam 💪👍
Bogdan z ForumWiedzy

bezpieczeństwo #Internet #oszustwo #wirus #sms #security #windows #komputer #telefon #android #google #gmail #bank #premium #forumwiedzy #komentarz #like #reakcja #link #cybersecurity #aktualizacja #update

👊 SUBSKRYBUJ na YOUTUBE kanał FORUMWIEDZY ► https://bit.ly/2XSLq36 oraz kliknij 🔔
👀 OGLĄDAJ INSTAGRAM FORUMWIEDZY ► https://bit.ly/3aqY3oC
🔴 PINTEREST ► https://bit.ly/2KlMHrk
🔵 FACEBOOK ► https://bit.ly/2RQXiOX
⭐️ TWITTER ► https://bit.ly/2wUQ8SN
👉 WWW ► https://www.forumwiedzy.pl

💡 Pytania, uwagi, wątpliwości, propozycje pisze w komentarzu pod filmem. 😀
❗️ Subskrybuj kanał “ForumWiedzy”, by nie przegapić nowych filmów 👀
🎥 Udostępnij ten film swoim znajomym w mediach społecznościowych 👨‍👩‍👦‍👦

👊 Pozdrawiam

Views: 1

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl