UWAGA na fałszywe faktury operatora PLAY wysyłane mailem do użytkowników Internetu

Udostępnij ten artykuł wszystkim, na których bezpieczeństwie Wam zależy! (Przyjaciołom, rodzinie, dziadkom, babciom, dzieciom, rodzeństwu, wszystkim kolegom z pracy, znajomym, którzy korzystają z Internetu, na forach itp.) Musimy być  wszyscy ŚWIADOMI niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą korzystanie z Internetu, a konkretnie skrzynki pocztowej).

Proszę uważać, jakie maile otrzymujecie na skrzynkę pocztową w swoich komputerach, jeżeli jakikolwiek z nich budzi Wasze zaniepokojenie, bo wygląda inaczej niż zwykle, opis zawiera błędy językowe, kolory nie te, czy też inne oznaki fałszerstwa, nie klikajcie w żadne przyciski, linki w takich mailach, nie ściągajcie faktur, nie realizujcie z takich wiadomości żadnych czynności, mimo iż adres strony może się zgadzać, najprawdopodobniej będzie to kolejna fałszywa wiadomość, podszywająca się pod operatora jakiejś dużej, znanej firmy, dzięki której twórca złośliwego oprogramowania chce nas oszukać i zmusić do zapłacenia “haraczu” za odblokowanie wielu istotnych plików w naszym komputerze.

Poniżej zrzut ekranu przykładowego maila, jaki można dostać, zauważyć można błędy językowe, no i pod uwagę należy wziąć sytuację, że operator nigdy tak nie wysyła maili, druga sprawa uważać należy na strony podane i e-maile, które mają służyć za kontakt, a nie są prawdziwe, ew. przejście na stronę z której mamy pobrać fakturę, to też nieprawdziwa strona, która ma przypominać oficjalną, jednak nią nie jest. Czujność, jeszcze raz czujność w przeglądaniu skrzynki pocztowej @.

play

 

Jeżeli przyciśniemy przycisk np. w link i pobierzemy fakturę (która nie jest fakturą), lub też otworzymy załącznik do wiadomości e-mail (który jest wirusem), to możemy paść ofiarą cyberataku, a dokładnie, wszystkie istotne pliki w komputerze zostaną zaszyfrowane i jedyną metodą będzie zapłacić przelew na kwoty dosyć wysokie, by otrzymać możliwość odblokowania plików, a przy okazji będzie trzeba przywrócić komputer do ustawień fabrycznych, sformatować system, by pozbyć się na dobre złośliwego kodu, zatem lepiej uważać i dokładnie weryfikować wiadomości, co jest dyskomfortem dla użytkownika, ale to jedyna skuteczna metoda na walkę z oszustwem, czyli CZUJNOŚĆ.

Przykładowa wiadomość może łudząco przypominać, w tym wypadku wiadomość od operatora telefonii komórkowej PLAY, a jednak tak nie jest.

Najczęściej treść jest tak sformułowana, że ulegamy jej i realizujemy krok po kroku, jak nam pisze w e-mailu (BŁĄD), nigdy nie zachowujemy się jak stado baranów, czytamy i analizujemy, ew. bierzemy telefon i dzwonimy do operatora/firmy pod oficjalny numer infolinii i pytamy o e-mail, czy jest prawdziwy lub też weryfikujemy w danej firmie w swoim koncie użytkownika, czy dane się zgadzają.

Te w fałszywym mailu są błędne, bo nikt nie ma dostępu do naszych danych, kwot do zapłaty itp.

UWAGA dotyczy każdego maila, dowolnej firmy, czy to będzie operator gsm PLAY, ORANGE, PLUS, T-MOBILE, POCZTA POLSKA itd. itp.

PRZESTRZEGAM – UWAŻAJCIE.

  • nie otwierajcie załączników z takich maili, momentalnie zaszyfrujecie swoje pliki w komputerze i nawet antywirus nie pomoże!
  • nie klikajcie w linki w mailu!
  • nie pobierajcie załączników i nie uruchamiajcie ich na komputerze, szczególnie takim, w którym mamy zdjęcia, dokumenty, pliki bardzo istotne, bo wszystko może ulec zaszyfrowaniu!

 

Przekażcie linka do tego artykułu wszystkim, na których Wam zależy, by nie padli ofiarami niebezpieczeństwa, czyli cyberataku cwaniaków, tworzących tego typu wirusy.

Visits: 2

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl